Body kit nedir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Otomobillerin ayrodinamik yapılarını kuvvetlendirmek için araçların gövdelerine yerleştirilen parçalar body kit olarak adlandırılmaktadır. Aracını modifiye ettirmek ve özel bir görünüm elde etmek için otomobilin kanat veya tampon gibi bölgelerine body kit yerleştirmek aynı zamanda aracın dinamizmini de artırmaktadır.

Body kit ürünler genellikle gayet dayanıklı bir malzeme olan fiberglastan üretilmektedir. Fakat piyasada çok sayıda taklit ürün bulunması nedeniyle kaliteli ürün sattığı bilinen yerlerden alışveriş yapmak gerekmektedir.

Yaygın body kit yerleştirme stillerinden birisi araca rüzgarla sürtünme karakteristiği vermektir. Body kit yerleşiminde aracın süratini artırmak da hedeflenmektedir.

Body kit çeşitleri

Yaygın olarak tercih edilen body kit çeşitleri şunlardır:

  •  Spoiler,
  • Marşpiyel takımı,
  • Ön tampon altı,
  • Arka tampon altı,
  • Kapı altı ekleri,
  • Arka tampon difüzörü,
  • Ön karlık,
  • Arka karlık,
  • Tampon lipi,
  • Rüzgarlık

Spor yay nedir ?

Sürücülerin bir çoğu otomobilini yere yaklaştırmak, yani ağırlık merkezini aşağı çekerek estetik bir görünümün yanında aracın yol tutuşunu da artırmak istemektedir. Spor yay adı verilen malzeme bir helezon yay tipi olup otomobilin ağırlık merkezini yere yaklaştırmada ve sürüş konforunu artırmada kullanılmaktadır.Spor yay kullanımında en önemli unsur orijinal ürün kullanmaktır.

En çok tercih edilen oto aksesuarlar

Aracına küçük dokunuşlar yapmak isteyen veya tamamıyla kendine özel olmasını isteyenlerin imdadına oto aksesuar ürünleri yetişmektedir.

Otomobilini modifiye ettirmek isteyenler yaygın olarak led xenon ve far kitleri tercih etmektedir. Aydınlatmanın bu şekilde artırılması ve renklendirilmesi hedeflenmektedir.

Yaygın olarak tercih edilen diğer bir ürün ise cam filmleridir. Cam filmleri UV ışınlarından koruma özelliği nedeniyle uzun yolculuklarda araç içindekileri güneşin zararlı etkilerinden de korumaktadır.

Aracına biraz da eğlenceli özellikler katmak isteyenler spor amortisörlerini kullanmaktadır. Spor yayları ve amortisörleri her ne kadar aracı yere yakın tutmaya yarasalar da yanlış ve abartılı uygulamalarda aracın sürüş emniyeti azalmaktadır.

Rüzgarlık ise doğru uygulanırsa otomobilin yol tutuşuna katkı yapar. Sedan araçlarda bagaj üstüne, hatchback araçlarda tavan arkasına uygulanır.

Her ilimizde aracını modifiye ettirmekten hoşlanan gençler bulunmakla birlikte Bursa oto aksesuar meraklıları için yeri ayrı bir şehrimizdir.

Yorum yapın