Fuar organizasyonu

Fuar Nedir,Ne Değildir?

Fuar Hizmetleri , ticaretle ilgili ürün ya da hizmetlerin, teknolojik gelişmelerin, bilgi ve yeniliklerin tanıtımı, pazar bulunabilmesi ve satın alınabilmesi, teknik işbirliği, geleceğe yönelik ticari ilişki kurulması ve geliştirilmesi için, belirli bir takvime bağlı olarak, düzenli aralıklarla genellikle de aynı yerlerde gerçekleştirilen bir tanıtım etkinliğidir. İstanbul’da fuarlar CNR Expo,Tüyap Fuar Merkezi, Lütfi Kırdar ve Haliç Kongre Merkezlerinde koordine edilmektedir. Firmalar yaklaşık 4-5 ay öncesinde ilgili fuar organizasyonlarını etkin bir plan takviminde yapmaktadırlar.

Fuarlarda alıcı ve satıcıları çeşitli iş anlaşmaları gerçekleştirmek üzere bir araya gelmektedirler. Bir nevi ticari harman sağlamaktadır. Bu yüzden yurtiçi ve yurtdışı fuarları oldukça önemlidir.

Zaman açısından sınırlandırılmış aktiviteler olup, çok sayıda katılımcı, bir veya birden fazla ekonomik dalın önemli ürünlerini sergilemekte ve ağırlıklı olarak sanayi toptancılarına, sanayi tüketicilerine ve büyük miktarlarda satın alanlara örnek ürünler tanıtmaktadır. Başlıca Yapı Fuarı,Sodex Fuarı, Enerji Fuarı, Oyuncak Fuarı, Pencere Fuarı gibi Endüstriyel fuarlarda ekonominin bel kemiğidir.

CNR Fuar merkezi,Fuarcılığın ülkemizde modern bir kimlik kazanması ve küresel vizyonda söz sahibi olması amacıyla 1985 yılından bu yana fuarcılık alanında hizmet vermektedir.

Türkiye’nin iç ve dış ticaretinin artırılması amacıyla 50’ın üzerinde sektörün temsilcilerini hedef pazar alıcılarıyla buluşturduğumuz fuarlarımız, her yıl binlerce katılımcıyı yüzbinlerce ziyaretçi ile bir araya getirmektedir.

Fuar Organizasyonu Ana Başlıkları

  • Fuar Stand Kiralaması & Fuar Stand Tasarım ve Geliştirme
  • Fuar Ekipman Kiralaması
  • Hostes&Tercüman ve Manken Kiralama
  • Fuar Catering
  • Otel Kiralama
  • Reklam Materyalleri Hazırlama ( Tasarım ve Baskısı)

Tüm bu başlıklar koordineli ve profesyonel bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Bella Ajans 10 yıldır fuar danışmanlığı da yapmaktadır.

Toplantı günü gelmişti. Bu seferki diğerlerinden farklıydı. Yeni sektörlere gireceklerdi. Genel müdür, mevcut fuarlara ilaveten gelir artırıcı ve ses getirecek yeni fuar önerileri bekliyordu. Bu iş için verilen sürede tüm orta kademe yöneticiler iyice hazırlanmış, nihayet kendilerini gösterme fırsatı yakalamışlardı. Tek tek söz alarak beyin fırtınasını başlattılar;

Diğer tüm fuar önerileri benzer mantıkla yapıldı ve değerlendirildi. Kimse bu sektörlerin böyle bir fuardan kazanımı ne olur diye düşünmedi. Fuarları nasıl tanıtacaklarına değinmedi. Herkes meseleyi, kaç firmayı katılmaya ikna edebiliriz ekseninde tartışıyordu. İşte burada ajansımızın tecrübesi devreye girdi, gerekli sözleşmeler yapıldı.

Pazar Bölümüne Göre İhtisaslaşma: Parakendecilere yönelik olarak düzenlenmekte olup, parakende ticaretteki yenilikleri tanıtmak için olanak sağlamaktadır.

Tüketici Fuarları

Toplumun her kesimine açık olan ve tüketim mallarının segilendiği fuarlardır. Ziyaretçilerinin çoğunluğunu fuarın düzenlendiği merkez ve komşu merkezden gelen halk oluşturduğundan belirli bir bölge ya da ülkede dağıtım ağı bulunan ürünler ve şirketler için bu fuarlar genel tanıtım ve satış geliştirme açısından oldukça yararlı olmaktadır. Genellikle Lütfi kırdar ve CNR Expo’da yapılmaktadır.

Entegre Fuarlar

Temel alınan bir ürünle ilgili diğer tüm ürün, mamul, yarı-mamul, ekipman ve hammadde gibi temel ve yan dalları kapsayacak şekilde entegre edilerek düzenlenen organizasyonlardır.

Solo Fuarlar

Bir ülkenin başka bir ülkede tek başına organize ettiği fuarlardır.

Expo Organizasyonları

EXPO sözcüğü ‘uluslararası sergi’ anlamına gelmektedir. 3-5 yıl gibi aralıklarla ve en çok 6 ay boyunca devam eden EXPO’lar hem düzenlendiği ülkenin hem de katılımcıların ürün ve hizmetlerinin tanıtıldığı, teknolojik gelişmelerin sergilendiği, gelecek vizyonların yansıtıldığı bir iletişim platformudur. Bir ülkenin ekonomik ve teknolojik değerlerini tanıtmakla kalmayıp, yerel ve kültürel değerlerini de tanıtmaya aracılık eder. Ayrıca ülkelerin ulusal ve uluslararası ekonomisini güçlendirdiği gibi, ülkeler arası ticari ve kültürel ilişkileri de geliştirmektedir.

  • Yaklaşık 35 yıllık tecrübesi ile milli sermayeli tek fuar şirketi
  • Fuarcılık sektörünün gelişmesinde öncü rol

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here