Borsa Nedir ? Borsa Nasıl Oynanır ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Borsa Nedir ? Borsa Nasıl Oynanır ?

Borsa,içerisinde bulundurduğu ticari mal ve evrakların belirlenen standartlar ve kurallar içerisinde alınıp, satıldığı ve bunlar sayesinde organize edildiği bir tür sistemdir.

Uluslarası coğrafi ve ticari merkezlerinde bulunan küresel piyasaların oluştuğu borsaların dışında,her ülkenin kendi içerisinde bulunan kurumsal borsalarıda mevcuttur.Ülkemizde bulunan İstanbul Menkul Kıymetler Borsaı içerisinde hisse senetleri,bono ve malların ticareti yapılmaktadır.

Bu borsada yapılan ticaretler,çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde Sermaye Piyasa Kurumu (SPK) tarafından sürekli olarak denetemeye tabii tutulmaktadır.SPK’nın görevi burada yapılan ticaretin uygun olup olmadığını denetlerken,aynı zamanda ticareti yapan tarafların mali yükümlülükleri yönünden güvenliklerini sağlamalarına yardımcı olur.

Borsada ticareti yapılan malların bedeli ve değerleri serbest piyasa koşulunda yer alan arz,talep durumuna göre değişkenlik gösterebilir.Bu yüzden borsada iniş-çıkışların sebebide bir nevi budur aslında.Çünkü arz-talep durumu sürekli değişkenlik gösterdiği için,ticareti yapılan malın ve evrakların değerleride sürekli değişmektedir.

Bu değişimlerin genelde ekonomik ve siyasi durumlar tarafından tki altında kalsa da ,bir emtianın veya kıymetli bir evrağın fiyatıı doğrudan etki eden diğer faktörülerde bulunmaktadır.

İşte bu durumlarda borsada çok paralar kazanma şansınız olmasının yanı sıra,aynı zamanda ise elinizdeki paraları kaybetme riskinizde olabilir.Mal veya evrakların fiyatlarının sürekli dalgalı olmasının sonucunda yatırımcılar,fiyatı düşeceğini tahmin ettikleri mal veya evraklarda satış işlemi gerçekleştirebilir.Aynı zamanda fiyatının yükseleceğini ön gördükleri mal ve evraklarda alım işlemi gerçekleştirerek borsa da belli bir gelir elde etme şansını yakalayabilirler.

Yorum yapın