Burazin sprey açıldıktan sonra kaç gün kullanılır ?

Photo of author

By admin

Burazin sprey burun açmaya yaramakta ve 7 günlük tedavi uygulanmaktadır. Peki 7 günden sonra kullanmadığımız kısım ne olacak ? Burazin sprey açıldıktan sonra kaç gün kullanılır ?

Burun tıkanıklığı şikayetleri nükseden şikayetler olduğu için bir süre sonra yeniden burun spreyi kullanma ihtiyacı hissedilmektedir. Bu takdirde daha önceden kullandığımız Burazin spreyin geri kalan kısmını kullanabilir miyiz, yoksa eskisini atıp yeniden eczaneden Burazin sprey mi almalıyız ?

Burazin sprey açıldıktan sonra kaç gün kullanılır ?

Diyelim ki son kullanma tarihinin dolmasına epey bir zaman var fakat biz Burazin spreyi hali hazırda açmış bulunuyoruz. Açılmış olan burun spreyi son kullanma tarihi dolana kadar kullanılabilir mi, yoksa bunun bir süresi var mıdır ?

Bu konu Burazin burun spreyi kullanıcılarının ilacın prospektüsünde cevabını bulamadıkları bir konudur. İlacın ne şekilde kullanıldığı, yan etkileri, ne işe yaradığı gibi hususlar Burazin burun spreyinin prospektüsünde açıklanmış fakat açılan burun spreyinin ne kadar süre ile kullanılabileceği hakkında bilgi verilmemiştir.

Ancak ilacın etken maddesinden ve benzer içerikli burun spreylerinin açıldıktan sonra ne kadar süreli olarak kullanıldığından yola çıkarak Burazin spreyin açıldıktan sonra kaç gün kullanılabileceği tahmin edilebilmektedir.

Burazin sprey etken maddesi ve işlevi

Burazin spreyin etken maddesi oksimetazolin hidroklorür’dür. Bu madde kan damarlarını büzme etkisine sahiptir. Bu sayede burun tıkanıklığına neden olan şişmiş doku küçülür ve hasta daha rahat nefes alır.

Burazin sprey ayrıca yangı giderici özelliğe de sahiptir.

Burazin sprey aşağıdaki sebeplere bağlı burun tıkanıklığı şikayetleri için kullanılır:

  • Soğuk algınlığı
  • Saman nezlesi
  • Alerjik rinit
  • Sinüzit

Bunlara ilave olarak burun ile ilgili detaylı inceleme yapılacak ise burun deliklerini açık tutmak için de kullanılır.

Burazin sprey tedavi süresi

Burazin sprey tedavi süresi 7 gündür. Neden tedavi süresinin 7 gün ile sınırlı olduğunu açıklamakta yarar bulunmaktadır.

Burazin sprey, bağımlılık yapabilme potansiyeli olan bir üründür. Bağımlılık yapma etkisi, uyuşturucu özelliğinden dolayı değil (uyuşturucu özelliği yoktur) uzun süreli kullanınca burun dokusunun bu sprey olmadan şişkinliği gidermemesi nedeniyledir.

Yani uzun süre Burazin sprey kullanınca burun eti dokusu buna alışmakta, sprey sıkılmayınca şişmektedir. Böyle bir bağımlılığa veya alışkanlığa meydan vermemek için Burazin sprey tedavisi 7 gün ile sınırlandırılmıştır.

Dolayısı ile 7 günlük tedavi süresi sonra erdikten birkaç gün sonra hastanın burnu tıkanırsa doktora sormadan yeniden Burazin sprey kullanmaya başlarsa artık sprey sıkmadan rahat nefes alamamaya başlayacaktır.

Burazin sprey açıldıktan sonra kaç gün kullanılabilir durumdadır ?

Burazin sprey açıldıktan sonra 28 gün kullanılabilir durumdadır. Ancak üst üste en fazla 7 gün kullanılabilir.

Yorum yapın