ınstagram

Sosyal medyayı yoğun olarak kullananlar zaman zaman bildiğimizden farklı (genellikle kısaltmalar içeren) bir yazım dili kullanmaktadırlar.

Son zamanlarda sosyal medya kısaltmalarının (cr , müq , aw , fam , np , kk , sb ,sc , pff ve diğerleri) sayısı artmıştır. Haliyle de bazı kelimelerin yerine kullanılan bu kısaltmaların ne anlama geldiği kimileri tarafından yeterince anlaşılamamaktadır.

CR ne demek ?

Sosyal medya aynı zamanda bir ticaret platformudur. İnsanlar ürünlerini reklam maliyetleri düşük bir şekilde İnstagram veya Facebook gibi sosyal medya ortamlarında pazarlamaktadır. Sosyal medyada takipçi kazanmak oldukça kolaydır ve her takipçi aynı zamanda potansiyel müşteridir.

Sosyal medyadaki ticaret potansiyelini keşfeden bazı kullanıcılar hesaplarını veya sayfalarını belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra ticaret yapmak isteyen firmalara pazarlamakta veya reklam almaktadır.

Sosyal medya sayfalarına reklam veren firmalar, reklam maliyeti ve reklam sonrası elde edeceği karı dikkate alarak teklif vermektedirler. Bu konuda en önemli ölçüt dönüşüm oranıdır.

Dönüşüm oranı kısaca verilen reklamın aldığı reaksiyon olarak tanımlanabilir. Yani reklama tıklayanların oranı, reklama tıkladıktan sonra ürünü satın alanların oranı gibi kriterlerdir.

Dönüşüm oranı İngilizce de Conversion Rate anlamına gelmekte olup kısaltması CR dir.

Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında CR daha geniş manada kullanılır. Örneğin paylaşıma gelen yorumlar, beğeniler, tekrar paylaşımlar, kısacası her türlü etkileşim CR kapsamına girmektir.  CR kısaltması bazen CR vermek şeklinde de kullanılır.

Müq ne demek ?

İnstagramda birkaç fenomen mükemmel kelimesini müq şeklinde kısaltınca bu kısaltma diğer kullanıcılar arasında da yayılmıştır. Taşı gediğine koyan, kelimenin tam anlamıyla “vurucu” sözler veya mesajlar müq olarak tanımlanmaktadır.

Aw ne demek ?

Twitter ve Instagram ortamının aceleyle yazılan gönderilerinde zaman zaman aw şeklinde bir kısaltmaya rastlayabilirsiniz. Çoğu kişi aw ne demek olduğunu bilmez. Yazan kişi de zaten herkes bilsin diye yazmamıştır.

Bazı kişiler günlük hayatta zaman zaman kullandıkları küfür sözlerini yazılı ortamda nasıl kullanacağını bilmedikleri için daha doğrusu ban ve ayıplanma riski nedeniyle aq, awk veya aw gibi kısaltmalar kullanmaktadırlar.

Fam ne demek ?

Sosyal medya İngilizce’nin dilimize yoğun olarak nüfuz ettiği bir platformdur. Bu nedenle İngilizce’de kullanılan bazı kısaltmalar Türkçe cümlelerin arasında yer alabilmektedir.

Örneğin Fam İngilizce’de family “aile” nin kısaltmasıdır. Bununla birlikte gerek yabancılarda gerekse bizde aile kelimesinden ziyade yakın arkadaş, sıkı dost manasına kullanılmaktadır.

Amerikan rap grubu Dipset’in 2003 yılında seslendirdiği “This Is What I Do” adlı şarkısında fam kısaltmasını yakın arkadaş, dostum manasına kullandıktan sonra sosyal medyada ve bazen günlük konuşma dilinde (Amerikalılar) kullanılmaya başlanmıştır.

Np ne demek ?

Whatsapp mesajlarında veya Instagram’da np şeklinde bir kısaltmanın kullanımı yaygındır. Manası no problem yani sorun yok (veya sıkıntı yok) demektir.

Bazıları np kısaltmasını kullanmayı sevdiği için rica ederim, katılıyorum, eyvallah gibi kelimeler yerine de kullanmaktadır.

Kk ne demek ?

Kk kısaltması çok farklı manalarda kullanılmaktadır. Futbolda kk kendi kalesine gol atmanın kısaltmasıdır.

Kara Kuvvetleri de KK olarak kısaltılıp yazılmaktadır. KK daha bir çok şeyin kısaltması olarak yazılabilir ama en çok merak edilen oyunlarda ve sosyal medyada kullanılan KK dır.

Esasen KK kısaltması İngilizce’den bize geçmiş bir kısaltma olup kullananların bir çoğu bile bu kısaltmanın uzun halinin ne olduğunu bilememektedir.

İngilizce de KK Okay Okay “Tamam, tamam” yani söylediğini iyi anladım anlamına gelir.

KK’nin İngilizce olarak diğer açılımı ise Okay Cool “Tamam, güzel” dir.

Dolayısıyla karşısındakine kk yazan biri diğerini tasdiklemiş ve kendine yazılanı iyi şekilde anlamış demektir.

Sb ne demek ?

Sb Sağlık Bakanlığından tutun İngilizce Somebody kelimesine kadar bir çok kelimenin kısaltması olarak kullanılmaktadır.

Sosyal medyada ise genellikle Snapchat te bu tabir kullanılmaktadır. Manası snap gönderen birine karşılık vermektir.

SC ne demek ?

SC Instagram da iki manaya gelir. Birincisi selection credit kelimelerinin kısaltılması yerine kullanılmaktadır. Manası resim gönderisini öneren kişiye verilen kredidir.

Diğer manası ise Silent chuckle “Sessiz güldüm” demektir.

Pff ne demek ?

Instagramda kullanılan her kısaltma illa ki bir kelime gurubunu temsil etmek zorunda değil. Mesela Pff…

Peki pff ne demek ? Kişinin ortada dönen sohbetten sıkıldığını veya karşıdakinin boş ve anlamsız yazılar yazdığını ifade eder. Tahammülü zayıf ergenlerin zaman zaman kullandığı bir ifadedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here