Oryantiring harita sembolleri ve anlamları

Photo of author

By Bilgio.Net

Oryantiring sporu yapılırken çeviklik ve zeka kadar yarışmacılara verilen haritadaki sembollerin ne anlama geldiğini bilmek de önemlidir. Bir sembolü yanlış anlamak hedeften sapmanıza veya yolunuzu kaybetmenize neden olur.

Daha önce bu oyunu oynamayanlar harita sembollerinin yaklaşık olarak gerçeğine benzeyen tasvirler olduğunu düşünebilirler. Halbuki Oryantiring sporunde sadece kaya ve kayalık belgelerle ilgili çok değişik semboller vardır.

Oryantiring harita sembolleri ve anlamları
Oryantiring sporu yapacak kişilerin harita sembollerini detaylı olarak kavramaları gerekir. Çünkü semboller sadece taş, orman ve akarsu gibi basit kavramları ifade etmez, taraça, set, boyun, çöküntü ve küçük su yatağı gibi kavramların ne manaya geldiğini kavramak ve yarışmadan önce doğada benzerlerini görmek gerekir.

Oryantiring harita sembolleri ve anlamlarıOryantiring haritasında sembollerle birlikte bir de işaretlemeler olacaktır. Oryantiring haritasındaki işaretleme dilini bilmiyorsanız yarışmayı kazanamazsınız. O  ve X şeklindeki işaretlerin renkleri size çok şey anlatacaktır. Aşağıdaki resimde bunları bulabilirsiniz.

Oryantiring harita sembolleri ve anlamlarıOryantiring harita sembolleri çok fazla ayrıntı içerdiğinden sembollerin anlamlarını içeren bir kılavuz yarışma esnasında yanınızda bulunsa iyi olacaktır. Çünkü yağmur suyu yarığı ve küçük yağmur suyu yarığı kavramlarının birbirine benzemeyen sembolleri vardır. Bunlara benzer olarak göl, gölet ve su birikintisi gibi birbirine benzer doğal şekillerin farklı sembolleri vardır.

Oryantiring harita sembolleri ve anlamlarıHaritada insan yapımı yol, patika, enerji nakil hattı ve çit gibi yapılar için de semboller yer alacaktır.

Oryantiring harita sembolleri ve anlamlarıYarışma esnasında bazı semboller kafanızı karıştıracaktır. Detaylara hakim olmak size avantaj sağlayacaktır. Örneğin aşağıdaki resme bakınız. V sembolü kahverengi olursa bir çukuru, mavi olursa içi su dolu bir çukuru, siyah olursa kayalık bir çukuru ifade eder. Aşağıdaki resimden anlaşılacağı gibi bazı detayları renkler belirlemektedir.

Oryantiring harita sembolleri ve anlamları

Not:Sarı renk ile işaretlenmiş semboller iOF’nin (İnternational Orienteering Federation) 2004 revizyonuyla değiştirilmiş/eklenmiş sembollerdir.

 

Yorum yapın