Büyük Tuzak kitabında tuzağı kuran kişi Sesler Ülkesinin Prensi Milla’dır. Olayları geçtiği yer Masallar Ülkesidir. Prens Milla’nın amacı dili yok edip Masallar ülkesini ele geçirmektir.  Eğer sözcükleri ortadan kaldırabilirse dili de yok edebileceğini düşünür. Dil yok olursa masallar da yazılamayacaktır.

Prens Milla amacına ulaşmak için fareyi kandırır. Zaten Milla başkalarını kandırmakta gayet ustadır. Fare Pibo’yu Sözcüklerin Masalı adlı kitabı yemesi konusunda teşvik eder. Fare Arşiv Odası’na gidip Sözcüklerin Masalı’nı yiyince insanlar bildikleri sözcükleri unutmaya başlar.

Başlarda bu unutkanlığı sorun etmezler ama sonraları basit ihtiyaçlarını bile ifade edemeyecek duruma gelirler. İnsanlar bu soruna çözüm üretemezler ve buna kimin sebep olduğunu bilmek isterler.

Prens Milla suçu hemen Küçük Cadı Şeroks’a atar. Küçük Cadı Şeroks kendini aklamak ve bu sorunu çözmek zorundadır. Yeni bir masal yazmaya koyulur. Yazdığı masalı Sözcükler Masalı kitabına koymayı başarırsa insanlar yeniden sözcükleri hatırlamaya başlayacaktır.

Cadı Şeroks’a farePibo, Başmasalcı Lutta, Prens Almina, büyücü çırağı Borga yardım eder.  Ama bazı arkadaşları da Cadı Şeroks’a  değil Prens Milla’ya inanmaktadır. Maceralar devam ettikçe Cadı Şeroks masumiyetini ispatlar. Her karşılaştığı engelde zekice bir çözüm üreterek başarıya ulaşır.

Büyük tuzak kitabının ana düşüncesi: Anadil toplum ve insanlar üzerinde çok etkilidir. Sözcükler unutuldukça anadil de zayıflar ve unutulur. İnsanlar ihtiyaçlarını yeterince ifade edemezler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here