Finlux çamaşır makinesi resetleme

Photo of author

By Bilgio.Net

Soru: Finlux çamaşır makinemi resetlemek istiyorum ama yapamıyorum. Hangi tuşlara basılınca resetleme yapılıyor, yardımcı olur musunuz ?

Cevap: Reset işlemi bir çok elektronik cihazda basit program takılmalarını gideren bir işlemdir. Çamaşır makinelerinin elektronik sistemi geliştikçe reset imkanı çamaşır makinelerine de getirilmiş ve program takılması, Başlat tuşunda takılı kalması, makinenin su almaması, kapının açılmaması, işlemin sonlandırılamaması gibi sorunlara çare olmuştur.

Finlux çamaşır makinelerinde resetleme işlemi yapılamamaktadır. Çünkü makinenin elektronik tasarımı reset işlemine ihtiyaç duyulmayacak şekilde yapılmıştır.

Bu makalede bilgio.net ziyaretçileri için Finlux çamaşır makinelerinde “reset” işlemi yerine geçen işlemler hakkında bilgi verilecektir. Böylece reset yapmadan reset atmış gibi fayda göreceksiniz.

Finlux çamaşır makinesi resetleme yerine geçen işlemler

Kullanıcılar çamaşır makinesine aşağıdaki sebeplerle reset atmak istemektedirler;

 • Yanlış bir programın seçilip makinenin çalıştırılması, programın nasıl iptal edileceğinin bilinememesi, program iptal edilse bile makinedeki suyun tahliye edilememesi.
 • Elektrik veya su kesintisi nedeniyle programın takılı kalması, devam etmemesi.
 • Başlat/beklet ışığının yanıp sönmesi.
 • Çamaşır koymadan veya deterjan koymadan makinenin çalıştırılması, programı iptal etmenin becerilememesi.
 • Çamaşır makinesinin çalıştırılamaması, su almaması.
 • Çamaşır makinesindeki suyun tahliye edilememesi.
 • Çocuk kilidinden çıkılamaması.

Finlux çamaşır makinesi resetleme nasıl yapılır ?

Finlux çamaşır makinesinde resetleme tuşu bulunmamakla birlikte bazı işlemleri uyguladığınız zaman reset yapmaktaki faydayı görebilmektesiniz.

Finlux çamaşır makinesi resetleme işlemini 2 adımda gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Eğer çamaşır makinesini yanlış programda çalıştırdınız veya bir programda takılı kalıp ilerlemiyor ise bunu iptal etmek için program seçimini 0 a getirmeniz lazımdır.
 2. 0 a getirince kısa bir süre sonra program duracak ve iptal olacaktır. Program iptal olduğu zaman makine su çekmiş ise içinde su kalacaktır. Bu suyu boşaltmak için herhangi bir programa getirin ama Başlat a basmayın. Bir süre sonra su tahliye olacaktır.

Bundan sonra ister makinedeki çamaşırları alabilir, ister yeni bir program seçip yıkama yapabilirsiniz.

Finlux çamaşır makinesi resetleme
Çamaşır koymadan veya deterjan koymadan makineyi çalıştırdığınızda veya program takılı kaldığında bu işlemi uygulayarak reset atmış olursunuz.

Eğer reset atmayı Başlat/beklet tuşunun yanıp sönmesi nedeniyle yapmak istiyorsanız, önce buna sebep olan sorunu çözmeniz gerekir.

Mesela;

 • E01 hatası alıyorsanız, kapı açık kalmış demektir, kapıyı kapatınız,
 • E02 hatası alıyorsanız, su az geliyor demektir, çamaşır makinesine bağlı musluğu yarımdaysa tama getiriniz veya vana kısık ise açınız.
 • E03 hatası alıyorsanız pompa filtresini kontrol etmeniz gerekir. Bkz. Finlux çamaşır makinesi E03 hatası çözümü
 • E04 hatası alıyorsanız, makinede aşırı su var demektir. Tahliyeden tıkanma olabilir veya art arta program seçmiş olabilirsiniz. Suyun tahliye edilmesini bekleyiniz.

Eğer çamaşır makinesinde bir arıza veya temizlenmesi gereken bir filtre var ise resetleme kar etmeyecektir. Bu durumda 444 4 987 den servis çağırmanız gerekir.

Ayrıca bkz. Finlux çamaşır makinesi çalışmıyor

Yorum yapın