Cafe au lait lekeleri hangi hastalıklarda görülür

Photo of author

By Bilgio.Net

Cafe au lait Fransızca “sütlü kahve” demektir. Lekenin sütlü kahveye benzemesi nedeniyle bu isim verilmiştir. Lekeler bazı kişilerde oldukça silik kahverengi, bazılarında da daha koyu kahverengi olabilir. Genelde sütlü kahvenin rengine benzemektedir.

Cafe au lait lekeleri hangi hastalıklarda görülür ?

Doğum lekesi: Cafe au lait lekeleri sıklıkla doğum lekesi olarak karşımıza çıkar. Doğumdan itibaren veya doğumdan kısa bir süre sonra bebekte Cafe au lait lekeleri görülebilir. Bebek büyüdükçe kaybolmaz. Sayısı birden fazla olabilir. Eğer sayısı 4’ten fazla ise nörofibromatozis hastalığı ihtimalini değerlendirmek gerekir.

Nörofibromatozis: Nörofibromatozis hastalığının başlıca belirtisi Cafe au lait lekeleridir. Nörofibromatozis yaygın olarak ergenlik döneminde görülen ve sinir ve diğer dokulara baskı yaparak tümör üreten bir hastalıktır.

McCune-Albright sendromu: Kemikte kırık, deformasyon ve ağrıya yol açan, genetik olmayan bir hastalıktır. Belirtilerinden birisi Cafe au lait lekeleridir.

Tuberous sclerosis: bazı organlarda iyi huylu tümör üreten ve sinir sistemini etkileyerek çocuğun gelişimini geciktiren bir hastalıktır. Bu hastalığın sebebinin genetik eksiklik veya mutasyon olduğu düşünülmektedir. Belirtilerinden birisi vücutta sütlü kahve renginde lekeler oluşmasıdır.

Fanconi anemisi: İlerleyici kemik iliği yetmezliği, solid tümörler ve lösemiye yol açan bir hastalıktır. DNA ile ilgili bozukluktan kaynaklanmaktadır. DNA tamir genindeki defekt nedeniyle oluşur.

Cafe au lait lekeleri yukarıda sayılan hastalıkların bir belirtisidir. Vücudunuzda birkaç tane bu lekelerden var ise bir onkoloğa görünmelisiniz.

Yorum yapın