Güllerin bitleri nasıl temizlenir

Photo of author

By Bilgio.Net

İlkbaharın başlaması ile birlikte güller henüz goncaya gelmeden yapraklarının altındaki bit yumurtaları çatlar ve bir süre sonra bitkiyi sarar. Gülün yaprakları ve goncaları gelişirken yaprak bitleri de gülün yapraklarını kemirerek daha iri boylara ulaşırlar. Onların giderek büyümeleri ve gül bitkisine yayılmaları bir süre sonra dikkatimizi çekecektir.

Boyları yarım santimi bile bulmayan yaprak bitleri açık yeşil renktedir ve İngilizcede greenfly olarak adlandırılır. Sadece gül bitkisinde değil salatalık gibi tarla bitkilerinde ve saksı çiçeklerinde de görülmektedir.

İlk görülme zamanı ilkbaharın başlarıdır. İlkbahar ve yaz mevsiminde gül ve saksı çiçeklerini sararak gözümüz gibi baktığımız çiçeklerin tiksindirici görünmelerine neden olurlar. Kendi hallerine bırakılırlarsa binlerce sayıları nedeniyle bitki yapraklarını kemirerek, özsuyunu emerek zayıflatırlar.

Yaprak bitlerinin dışkıları tatlı bir sıvıdır. Doğada bu suyu karıncalara rüşvet vermek için kullanırlar. Karıncalarla bir işbirliği halindendirler. Karıncalara tatlı sıvıdan verirler. Karıncaların olduğu yere de başka böcekler gelmez. Böylece yaprak bitleri böcek saldırılarından korunmuş olurlar.

Şehirlerdeki bahçelerde veya evlerdeki saksılarda böcek veya karınca yoktur. Dolayısıyla yaprak bitlerini tehdit eden bir böcek yoktur. Yaprağa bıraktıkları tatlı sıvıları yiyen karıncalar da olmayınca bu sıvılar birikir ve burada mantar üremesine neden olur. (Bildiğimiz mantar değil saprofit fungus denilen bitki üzerinde üreyen mantar) Bu mantar da bitkiye zarar verir. Bu duruma fumajin denilmektedir.Dolayısıyla yaprak bitleri hem bitkiyi kemirerek, hem mantar üremesine neden olarak hem de görüntü açısından bitkiye zarar verirler.

Gül bitleri insana bulaşır mı, zarar verir mi ?

İnsanda görülen bitlerle yaprak bitkileri farklıdır. Yaprak bitkileri insanda tutunmak, insan bedeninde yaşamak istemez. Çünkü besin kaynağı bitkilerdir. Bununla birlikte güllerle haşır neşir olduğunuzda onlarcasının sizin vücudunuza bir anda yürüyüvermesi kolaydır. Gidecek başka yeri de olmadıklarından siz onları kendinizden atana dek cildinizde kalacaktır.

Yaprak bitleri insanda yaşamak istemez ama bir kere vücudunuza geldiğinde taşıdığı mantar ve alerjenlerden dolayı sizde alerji yapabilir. Dolayısıyla gül bahçenize sıkça gelip gidiyorsanız alerjik sorunlarınız olabilir.

gülde yaprak biti
Güllerin bitleri nasıl temizlenir ?

İster gülde isterse de saksıda yeşil yaprak bitlerinden varsa ve onları bitlerden arındırmak istiyorsanız yarım litre suya 2-3 yemek kaşığı arap sabunu karıştırın ve çalkalayarak püskürtme yapabileceğiniz bir kaba koyun. Cif veya Camsil’in püskürtme yapılabilen kapları idealdir.

Arap sabunlu suyu gülün yapraklarına püskürttüğünüz zaman bir süre sonra bitler temizlenecektir.

Doğal mücadele nasıl olur ?

Doğada her şey bir denge halindedir. Sizin bahçeniz de kırlar gibi doğal bir alan olsaydı başka böcekler yaprak bitlerini yiyecekti. Uğur böcekleri yaprak bitleri ile beslenirler. Eğer bahçenizde birkaç uğur böceği yaşama imkanı bulursa doğal olarak yaprak bitleri azalacaktır. Fakat uğur böceklerinin şehirlerdeki küçük bahçelerde tutunması, hayatını sürdürebilmesi zordur. Eğer geniş bir alanınız var ise kırdan uğur böceği getirip bahçenize aşılayabilirsiniz.

Güllerdeki yaprak bitleri için bir doğal mücadele de onlara alternatif bir bitki sunmaktır. Tıpkı bebeğin elindeki makası alabilmek için onun seveceği bir oyuncağı vermek gibi.

Latin çiçeği (Nasturtiums) gibi bitkiler yaprak bitleri açısından daha caziptir. Gül bahçenizin bir köşesine Latin çiçeği ekerseniz yaprak bitleri gülden ayrılıp bu çiçeğe yönelecektir.

Latin çiçeği (Nasturtiums)

Bahçemde hiçbir sinek ve böceği istemiyorum diyenler

Eğer sadece yaprak biti değil gül bahçemde hiçbir sineği, böceği, biti istemiyorum diyorsanız çiçeklerin arasına lavanta bitkisi dikiniz. Bu bitki de çiçekli ve hoş kokulu bir bitkidir. Fakat kokusu ve yaydığı kimyasallar sinek ve böcekler için tahammül edilemez derecede kötüdür. O yüzden lavantanın olduğu yerde sinek-böcek yaşamaz.

“Güllerin bitleri nasıl temizlenir” üzerine bir yorum

  1. Çok teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için. Aklımdaki bütün cevapları vermişsiniz gülümdeki bitleri uzaklaştırmak istiyordum ama onlarıda üzmek öldürmek istemiyordun yazınız çok işime yaradı tekrar teşekkür ederim.

    Yanıtla

Yorum yapın