Direksiyon pompası arızası nasıl anlaşılır

Photo of author

By Bilgio.Net

Araçların yönlendirilmesi için sürücülerin yardımcısı olan yegane parça direksiyondur. Tabi biz koltuğa oturarak sadece direksiyonu çevirerek aracın ne yöne gitmesine karar verebiliyoruz. Bu çok basit işlem için bizim görmediğimiz noktalarda bizim bu talimatımızı yerine getiren çok sayıda parça bulunmaktadır. Bunların arasında en önemlisi direksiyon pompasıdır. Bu parça kolay bir şekilde bozulmaması ve uzun ömürlü olması ile dikkat çekmektedir. Ancak ne olursa olsun bu parçanın da bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Bu parçada sorunlar yaşanmasının temel nedenleri parçanın yağsız kullanılması ve bakımının düzenli olarak yapılmamasıdır. Bu yazı da sizlere direksiyon pompa arızasının nasıl anlaşılacağını ve belirtileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Arıza Nasıl Anlaşılmaktadır?

Direksiyon pompasında arıza olduğunu anlamak için bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. Bunlara dikkat etmek sorunun daha büyük olmasından önce sorunun önüne geçmek önemli olacaktır. Aracınızın altında yağ kaçağı varsa direksiyon pompasında sorun olabilir. Yağ seviyesinde sürekli olarak eksilme yaşanıyorsa, direksiyona komut verildiğinde ses gelmesi de sorun belirtileri arasındadır.

Direksiyonun komutu daha rahat bir şekilde uygulanması için pompa yumuşaklık sağlamaktadır. Ancak burada bir sorun varken direksiyon daha sert bir hal alacaktır. Kayışla ilgili yaşanabilecek sorunlar. Kayışın gevşemesi veya rulmanda yaşanan gevşemelerde bu sorun yaşanmasına işaret edilebilir. Yeni araçlarda ise gösterge ekranında direksiyon ile ilgili arıza uyarı lambasının yanması arıza olduğuna işaret edecektir. Bu lamba sürekli yanabileceği gibi aynı zamanda ara ara yanıp sönebilir. Yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden herhangi birisi nedeniyle direksiyon pompasında sorun yaşanabilmektedir.

Bu durumlar yaşanmadan önce veya yaşandıktan sonra hızlı bir şekilde sorunu çözmek veya önlem almak çok doğru olacaktır. Direksiyon rulmanına bağlı olan kasnakta veya kayışta gevşeme yaşanabilir. Ya da direksiyon pompasının yağ bağlantısını sağlayan hortumlarda çatlak olabilmektedir. Bu da basit bir şekilde kontrol edilmelidir. Yağın eksilmesi durumunda power sesi kesilmektedir. Bu parçada sorunun büyümemesi veya önüne geçmek içinse yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

Araç içerisinde bulunan şanzıman ve motor yağı sürekli kontrol edilip değiştirilmese de bu tip parçaların yağı genelde unutulmaktadır. Mutlaka bu yağ da her seferde kontrol edilmelidir. Onlar kadar kontrol edilmese de aynı zamanda yağın sürekli olarak değiştirilmesi büyük bir sorunun önüne geçecektir. Direksiyon pompası yağ değişimi için firmalar tarafından herhangi bir kilometre sınırı bulunmamaktadır. Bu yağın kontrolü esnasında rengine ve yağın yapısına göre değiştirilmesi gerektiği anlaşılacaktır. Ayrıca bu yağın aksam içerisinde sürekli olarak farklı noktalara yönlendirilmesi sırasında borularda sıkıntı yaşanabilir. Bu sıkıntı çatlaklardan oluşabilir ve yağ kaçağı oluşabilmektedir. Genel bakımlar esnasında direksiyon pompası mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer bakımlarda ciddi bir sorun ile karşılaşılması halinde dikkatli hareket edilmeli ve gerekli tamir işlemi gerçekleştirilmelidir.

Yorum yapın