Casper nirvana bios ayarları nasıl girilir

Photo of author

By Bilgio.Net

Bazı nedenlerle biosa girmek gerekebilir. Casper Nirvana da biosa girmek için önce bilgisayarınızı açıksa kapatınız. Yeniden başlatınız.

Bilgisayar açılırken f2 ye basmaya başlayınız. Windows açılmadan önce (Casper logosu gelmeden önce) birkaç kere f2 ye basarak bios ekranının açılmasını sağlamanız gerekir.

Eğer bios açılmadan Windows ekranı geldiyse biosa giremediniz demektir. Bilgisayarı yeniden kapatıp açılırken hızlı hızlı f2 ye basarak biosa girmeyi deneyebilirsiniz.

Bazı Casper modellerinde Delete tuşu da biosa girmek için kullanılır. (Bilgisayar açılırken Delete tuşuna birkaç kere basılır)
Bazı modellerde biosa girmek için klavyede bir kısayol tuşu (muhtemelen klavyenin güç tuşuna yakın tarafta klavyenin kenarında) Bu tuşun sembolü ters U şeklindedir. Bu tuşa basarak (eğer iğne deliği gibiyse iğne, ataş ucu gibi bir şey sokarak) doğrudan biosa girmek mümkün olmaktadır.

Aşağıdaki videoda Casper Nirvanada biosa nasıl girileceği ve CD den başlatma ayarının nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Casper nirvana bios ayarları nasıl yapılır ?

Biosa girdikten sonra “Load Previus Values” sorusuna “No” cevabı verilir. Boot menüsünde “gcm parameters” e gelip ENTER e basılır.
“Enable” e basınca ayarlar kaydedilir. Bilgisayar yeniden başlatılınca ayarlar aktif olur.

Bilgisayar yeniden başlatılırken f2 ye basılarak yeniden biosa girilir. “Load Previus Values” sorusuna yine “No” cevabı verilir. Boot menüsüne geldikten sonra “boot option periorities” kısmına gelerek flash disk ilk sıraya alınır.

Security menüsüne gelinir ve bu ayar “disable” yapılır. Bu ayarlar kaydedilip çıkılır.

Kurulum ekranı gelince Windows kurulur ve tekrar bios ayarları yapılır. Eğer bios ayarları eski haline döndürülmezse hata verecektir. Biosa yeniden girip boot option periorities de ENTER e bastıktan sonra Windows boot manager ilk sıraya alınır.

Değişiklikler kaydedilip bilgisayar yeniden başlatılır.
Aşağıdaki videoda bu işlemler anlatılmaktadır.

Yorum yapın