Finlux çamaşır makinesi E03 hatası çözümü

Photo of author

By Bilgio.Net

Soru: Finlux çamaşır makinemi e03 hatası nedeniyle kullanabilir miyim ? Bu hatayı kendi imkanlarımla çözebilir miyim, yoksa servis mi çağırmam gerekir. Servis çağırırsam kaç lira masraf çıkar ?

Cevap: Kullanıcıların bir çoğu satın aldığı cihazların kullanma kılavuzlarını ancak bir arıza söz konusu olduğu vakit okur. Bazısı arıza olduğu zaman bile kullanma kılavuzunu okumayı aklına getirmez.

Finlux çamaşır makinelerinde E01 hatası oldukça yaygın görülen bir sorun olup bu sorun çoğunlukla kullanıcı hatasından kaynaklanmaktadır.

E01 hatası kullanıcı hatası kaynaklı olursa garanti devreye girmeyebilir. Finlux çamaşır makinesini kuran servis elemanları kurulum esnasında bazı basit hatırlatmaları yaparlar ama maalesef kullanıcılardan bazıları bu uyarıları dikkate almadıkları için E03 hatası gibi hatalarla karşılaşırlar.

Finlux çamaşır makinesi E03 hatası nedeni nedir ?

E03 hatasının anlamı “Pompa arızalı veya pompa filtresi tıkalı” demektir. Bu hususu açıklarsak;

Yıkama bittiği zaman suyu tahliye edilmesi gerekir. Su tahliye edilirken çamaşırlardan arta kalan bazı cisimlerin, örneğin, kürdan, düğme, yün artığı gibi cisimlerin pompaya kaçmasını önlemek için bir filtre mevcuttur.

Pompa filtresi bu tür cisimlerin pompaya kaçıp pompanın arıza yapmasını önlemektedir. Zamanla pompa filtresi pislik ve cisimlerle tıkanacaktır.

Eğer pompa filtresi tıkanırsa pompa da işlev görmeyecektir. Ömrünün bitmesi veya filtrenin işlevinin azalması nedeniyle pompa arıza yapabilir. Pompa veya pompa filtresi arızalandığında E03 hata kodu görüntülenir.

Finlux çamaşır makinesi E03 hatası çözümü

Pompa filtresinin 2 ayda bir temizlenmesi gerekir. Bunu teknik bilgisi olmayan ev hanımları dahi yapabilir. Pompa filtresinin temizlenmesi için profesyonelliğe veya çok uğraşmaya gerek yoktur.

Kullanma kılavuzunda pompa filtresinin nasıl temizleneceği yazılıdır. Ancak yine de bilgio.net ziyaretçileri için pompa filtresinin nasıl temizlendiğini tarif ediyorum.

Finlux çamaşır makinesinin ön sağ alt köşesinde tekmelik ile kapatılan bir kısım vardır. (Tekmelik dediğime bakmayınız, tekme atmıyoruz)

Tekmeliği tırnağınız veya tırnak işlevini görecek ince bir şey ile açınca karşınıza yuvarlak bir kapak çıkacaktır. Bu kapağı çevirince pompa filtresi yerinden çıkacaktır. Pompa filtresini çevirip çıkarırken foş diye su akacaktır, buna karşı tedbirli olunuz. (Yerler ıslanıp pislenmesin istiyorsanız kap koyabilirsiniz)

Yerinden çıkarttığınız filtreyi musluk suyunda temizleyiniz. Kirler iyice çıksın diye kullanmadığınız bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Pompa filtresini temizledikten sonra çıkarttığınız yönün tersine çevirip yerleştiriniz. Kapağın kapandığından emin olunca tekmeliği de kapatınız.

Bu işlemi yapınca E03 yazısının sönmesi gerekir. Sönmüyorsa kapat aç yapınız.

Eğer pompa filtresini temizlemenize rağmen E03 hatası devam ediyor ise pompa arızalanmış olabilir. Pompa arızasına yapabileceğiniz bir şey yoktur 444 4 987 numarasını çevirip servis çağırmanız gerekir.

Finlux çamaşır makinesi E03 hatası fiyatı

Maalesef bu hata çoğunlukla kullanıcı hatası kaynaklı olduğundan garanti süresi devam etse bile tamir için sizden ücret isteyebilirler.

Eğer pompa filtresi kirlendiği için E03 hatası alıyorsanız servis ücreti ödersiniz. Eğer pompa arızası varsa servis ücreti + pompa maliyeti masraf olarak karşınıza çıkacaktır.

Bir de şu yazıya bakın: Finlux çamaşır makinesi resetleme

Yorum yapın