Çekçe Tercüme Hizmeti

Photo of author

By Bilgio.Net

Çek Cumhuriyeti’nin resmi dili olan Çekçe, Batı Slav dilidir ve telaffuzu zordur. Bu dilin en iyi yanı; harflerin yazıldığı gibi okunmasıdır. Çekçe tercüme hizmetinde dikkat edilmesi gereken nokta; sözcüğün uzunluğu ne olursa olsun vurguyu sözcüğün başında yapmaktır. Buna dikkat edilmezse kelimeler anlaşılmaz hale gelecektir. Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler ve turizm amaçlı ziyaretler Çekçe öğrenimini zorunlu hale getirmiştir. Sonuç olarak bu ilişkiler tercüme alanında daha çok hizmete ihtiyaç duyulmasını sağlamıştır. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kişilerin alanında uzman tercümanlardan hizmet almak istemeleri de gayet doğaldır. Çekçe-Türkçe, Türkçe-Çekçe tercüme hizmeti işlemleri üniversitelerin Çek Dili ve Edebiyatı fakülte mezunları ya da anadili Çekçe olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Noter onaylı yeminli tercümanlar bu konuda en önemli rehberlerdendir. Bu çevirilerin resmi olarak bir anlam taşıması için noter onaylı olması en önemli noktadır.

Çekçe Dilinin Özellikleri

Çekçe Hint-Avrupa dil ailesine mensup; Slovakça, Lehçe ile akraba bir dildir. Özellikle Slovakça ile benzer özellikleri bulunmaktadır. Slavların konuştuğu dilin batı kolunu oluşturmaktadır. Günümüzde çoğu Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan ortalama 12 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Çeklerin kullandığı bu alfabe kendine ait özelliklere sahiptir. Bazı harflerin üstünde bazı işaretler bulunmaktadır. Bu işaretlerin Çek edebiyatında önemli bir yeri vardır. Hızlı bir şekilde konuşulur ve öğrenilmesi zor güçlükte olan bir dildir. Çek alfabesinde sesli ve sessiz olmak üzere 42 tane harf bulunmaktadır. Dilin serbest bir yapısının olması farklı çekimlere sahip olmasını beraberinde getirmektedir. Çekçe alfabesi Latince kökenlidir; Latincede kullanılan bütün harfler bu dilde de kullanılır. Verilen Çekçe tercüme hizmeti ile yeminli tercümanlar aracılığıyla sağlıklı bir sonuç alınmaktadır.

Çekçe Tercümede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercüman büroları yeminli tercümanlarca yapılan çeviri imkânı sunmaktadır. Tercümanlar aracılığıyla hukuki, ticari, tıbbi, akademik ve daha birçok konuda Çekçe tercüme hizmeti verilmektedir. Çekçe çeviri yapacak olan tercümanın bu dilin özellik ve kurallarına hâkim olması, dili iyi biliyor olması gerekmektedir. Ayrıca Çekçede yer alan kelimelerdeki cinsiyet ayrımı çekimlerine hâkim olmak da önemlidir. Çekçe Çeviriyi yapacak olan yeminli tercümanın diplomasını tescil ettirmesi kalite konusunda büyük önem arz etmektedir. Çeviri işini veren kişinin isteklerinin tercümanca dikkate alınması önemlidir. Bu kalitenin temini için yeminli tercüme hizmeti veren bürolara başvurmak gerekir. Yapılacak olan çeviride kelime ve karakter sayısının belli olması çeviride istenilen özellikler arasındadır.

 

Yorum yapın