Çemen Otu Nedir? İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Çemen Otunun İngilizce Adı : Fenugreek

Çemen Otunun Bilimsel Adı : Trigonella Foenum-Greacum

Çemen Otu Hakkında Bilgi

Çemen otunun ilk kayıtlı kullanımının Mısır’da M.Ö. 1500’de olduğu bilinmektedir. Ayurvedik ve Çin tıbbında ateş, bronşit ve karın ağrısı tedavisinde bitkinin kurutulmuş oldun tohumları kullanılmıştır. Sindirim, menopoz, diyabet, iştah kaybı, annede süt üretimi ve cilt yaralarında mikrop öldürücü olarak kullanılmaktadır.

Çemen Otunun İçerdiği Bileşikler

Kan yağlarını düşürücü etkiye sahip steroid saponinler içerir. Trigonellin, kolin gentianin, karpain, saponinler, neotigogenin, viteksin, viteksin-7-glukozid, orientin arabinosid, homoorientin, saponaretin (isoviteksin), visenin-1, visenin-2, kercetin, luteolin, viteksin sinnamat, lizin ve triptofandan zengin protein, serbest amino asitler, galaktomannan, A, B1, C vitaminleri, mineraller (kalsiyum ve demir) ve uçucu bileşikler içerir.

Çemen Otunun Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

İki hafta süreyle, günde iki kere, yemeklerden 30 dakika önce düzenli alındığında mide yanmasına antiasit ilaçlar kadar iyi geldiği bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. İştah açıcı, balgam söktürücüdür. Ağrı kesici, kan şekerini ve kolesterolünü düşürücüdür. Erkeklerde testosteron düzeylerini, kas kuvvetini ve ağırlık kaldıran aletlerde performans arttırıcı özelliği bildirilmiştir. Diyabet hastalarında kan şekerini düşürücü etkisi bilimsel olarak desteklenmiş olan yegane etkisidir.

Çemen Otunun Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Ağız yoluyla kullanımı gaz, şişkinlik ve diyare yapabilir. Cilt kullanımı irritasyona neden olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here