Cevizin anavatanı neresidir

Photo of author

By Bilgio.Net

Ceviz yetiştiriciliği günden güne popülarite kazanmaktadır. Sağlığa yararları vurgulandıkça ceviz tüketimi artmakta, bu tüketimi karşılamak için yeni ceviz dikim alanları açılmaktadır.

Cevizin dünyada en yaygın türü “Anadolu cevizi” denilen Juglans regia dır. Bu tür Anadoludan tüm dünyaya yayılmış ve en fazla üretilen ceviz çeşitlerinden birisi olmuştur. Verim ve kalite açısından üst düzeydedir.

Bununla birlikte cevizin anavatanı Anadolu’dur diyemiyoruz. Ceviz eski çağlardan bu güne kadar Asya’nın çeşitli bölgelerinde doğal ve kültür cinsleriyle üretilmiştir. Anadolu’da yetiştiği gibi İran, Afganistan, Çin, Hindistan ve Kore gibi bölgelerde de yaygın olarak yetiştirilmiştir.

Cevizin ilk olarak dünyanın hangi bölgesinde yetiştirilmeye başlandığı bilinmemekle birlikte İran ve Çin diğer bölgelere göre biraz öne çıkmaktadır. Bununla birlikte Asyanın diğer bölgelerinde de yetiştiği için cevizin tek bir anavatanı yoktur, birkaç tane anavatanı vardır. Bunlardan birisi de Türkiye’dir.

Yakın zamana kadar Türkiye (Osmanlı ve Selçuklu dönemleri dahil) cevizin en çok üretildiği yerlerden biriydi. İlkçağ ve ortaçağda genellikle Asya’da yetiştirilen ceviz daha sonra Anadolu üzerinden Avrupa ve Amerika’ya yayılmış ve dünya genelinde yetiştirilir olmuştur.

Şimdilerde ülkemiz cevizi ithal eder duruma gelmiştir. Hala dünya ortalamasına göre yüksek ceviz üretimimiz olsa da maliyetlerin yüksekliği ve ceviz tüketim alışkanlığının artması nedeniyle yabancı ülkelerden ceviz ithal etmek zorunda kalınmıştır.

Bir önceki yazımız dünyada en fazla ceviz üreten ülkelere dairdir…

Yorum yapın