Yağlı etin, tavuk derisinin, işlenmiş et ürünlerinin tansiyonu çıkardığı bilinmektedir. Peki Ciğer yemek tansiyonu yükseltirmi ?

Burada ciğerden çok ciğerin nasıl yenildiği önem taşımaktadır. Ciğer genellikle kızartılarak yenilmektedir. Kızartmalar da genel olarak tansiyon hastaları için zararlıdır. Eti haşlayarak veya ızgara yaparak yemek tansiyon hastaları için daha sağlıklıdır. Yani ciğeri ızgarada pişirip yiyebilirsiniz.

Fakat toplumumuzun ciğer yeme tarzı genellikle kızartma şeklindedir.Ciğercilerde ciğerler bol yağda kızartılarak servis edilmektedirler. Hem yağın çok olması hem de kullanılan yağın çok defa kullanılmış olması dışarıda yenen ciğer kızartmalarını tansiyon hastaları için zararlı hale getirmektedir. Lezzetli olsun diye tuzu ve baharatı da çok katılmaktadır.

Ciğeri seviyorsanız ve kızartma harici tüketemiyorsanız evde tuzunu ve yağını makul koyarak veya hiç tuz koymayarak ciğeri kızartıp yiyebilirsiniz. Ama tadımlık olması kaydıyla ! Fazla kaçırırsanız tansiyonunuzu çıkarabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here