Makarnayı fazla kaçırırsanız kısa sürede tansiyonunuzu çıkarabilir. Bunun sebebi makarnanın hızlı yenilebilmesi ve sosunda yağ kullanılmasıdır. Makarnayı tansiyonu çıkarmayacak derecede sağlıklı pişirmek sizin elinizdedir. Yağını ve tuzunu azaltırsanız, (isterseniz hiç yağ veya tuz da kullanmayabilirsiniz, sosun lezzeti yetecektir) sebzelerle lezzetlendirirseniz tansiyonunuzu yükseltmeyecektir.

Makarna çabuk yenilebilen bir besindir. Aynı miktardaki başka bir gıdayı makarna kadar kolay mideye indiremezsiniz. Bu da aniden vücuda yağ ve tuz alınmasına yol açmaktadır. Makarnayı ölçülü ve zamana yayarak tüketirseniz tansiyonu çıkarmayacaktır.

Çoğumuz makarna soslarında bolca yağ kullanıyoruz. Bu makarnayı lezzetli hale getirse de tansiyonu da yükseltiyor. Makarna suyuna tuz katıyoruz, tereyağında da tuz var. Peynir ve salça gibi sos malzemelerinde de tuz var. Hepsi bir araya gelince tansiyonu zıplatıyor.

Bunun yerine makarnayı lezzetlendirmek için değişik sebzeler kullanılabilir. Peynir kullanılacaksa yağ ve tuz kullanılmayabilir. Bu tür birkaç değişiklikle makarna tansiyona zararlı olmaktan çıkacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here