Pirinç pilavı tansiyonu yükseltirmi

Photo of author

By Bilgio.Net

Tansiyon hastalarının yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Bu konuda en büyük zaaf dışarıda yenen yemeklerdir. Kendi evinizde yemeğinizin yağını, tuzunu ve miktarını ayarlayabiliyorsunuz fakat misafirlikte veya dışarıdaki mekanlarda (festival, eğlence, geleneksel pilav günleri, köylerin hacet bayramları vs) yemek yediğinizde bu mümkün olmuyor.

Tansiyonu yükselten iki önemli şey katı yağ ve tuzdur. TV’lerde sansasyonel açıklamalarıyla gündeme gelmeyi seven birkaç akademisyenimiz var. Bunlardan biri tereyağını ve tuzu tansiyon için zararlı görmüyor. Tansiyon hastalarının TV’lerde “şov” amaçlı söylenen laflara itibar etmeyip aklın ve doğrunun yolundan gitmeleri gerekmektedir.

Dolayısıyla tereyağı da, margarin de, tuzun her cinsi de tansiyonu yükseltir. Pirinç pilavı et suyuyla, katı yağ ile yapılmışsa veya tuzu biraz fazla kaçmış ise tansiyonu yükseltecektir.

Her elin ölçüsü farklıdır. Komşuya misafirliğe gidildiğinde kendi standartlarınıza uymayacak derecede yağlı ve tuzlu pilavlarla karşılaşabilirsiniz. Bazıları bol kepçedir tabağa bolca koyar. Bazıları pilavı tavuk suyu ile veya et suyu ile yapmayı sever. Tansiyon hastalarının mazeret bildirerek bu tür pilavlardan uzak durması gerekir.

Kendi evinizde yağını ve tuzunu fazla tutmayarak yaptığınız pirinç pilavının bir zararı yoktur. Fakat pilavı et suyu ile yapacaksanız bu tansiyonu yükseltecektir. Çünkü haşlanan etin yağı suyuna geçmektedir.

Yorum yapın