Çil Nedir ? İnsanlarda Çil Neden Olur ?

İnsanların bazılarının yüzünde görülen Çil’lerin ne olduğunu ve neden ortaya çıktığını öğrenmek için önce insan cildine renk veren Melanin’in ne olduğunu öğrenmek gerekir.Melanin insan cildine (derisine) renk veren bir maddedir.Değişik ırkların farklı ten renklerinde olması bu melanin miktarının değişkenlik göstermesi sonucu ortaya çıkar.

Melanin sadece insanlarda bulunmaz.Renk değiştiren bazı kertenkele ve balıklar melanin sayesinde renk değiştiriler.Melanin sadece insan cildinin rengini değiştirmekle kalmayıp,aynı zamanda uzun süre güneş ışığına maruz kalındığı zaman koruyucu görevi üstlenip,insan derisini zararlı ışınlardan korur.

Melanin maddesi epiderminin en alt tabakasında bulunan özel hücreler tarafından üretilmektedir.Epidermi insan derisinin ince dış kısmına verilen addır.Melanin üreten özel hücreler verilen ad ise Melanosit’tir.

çil neden olur

Çil’ler Neden Olur ?

İnsan derisinde oluşan çiller bu özel hücrelerin yani melanositlerin belirli bir bölgede ya da belli bir kesimde yoğun bir şekilde gruplar halinde bulunmasından kaynaklanmaktadır.Çillerin sarı veya kahverengi olmasının nedeni bu yüzdendir.Melanin pigmentleri yani diğer bir adıyla renk verici madde sarımsı kahverengidir.

Peki bu Çil’ler neden her insanda bulunmaz.Bunun cevabı ise insanların annesinden,babasında,dedesinden ve daha geçmiş aile fertlerinin durumlarıyla,görünüşleriyle belirlenen bir şeydir.

İnsan vücudunda bulunan çillerin rengi yani melaninlerin rengi,altın renginden,koyu kahverengiye kadar değişiklik gösterebilmektedir.Bu çillerin rengi insanın maruz kaldığı güneş ışığı ve ısıya göre değişkenlik gösterebilir.Güneş ışığına fazla maruz kalan insanlarda çillerin renginin değişmesinin yanı sıra ayrıca yeni melanin oluşmasına da neden olabilir.

Diğer bir deyişle fazla güneş ışığı ve ısıya maruz kalmak yeni ve bol miktarda melanin yaratılmasına neden olmaktadır.Melanin miktarının çoğalması sonucunda,cildin rengi de koyulaşmaktadır.Bu yüzden tatil beldelerinde çalışan insanların vücut tenleri diğer insanlara göre daha koyudur.Beyz tenli insanlar ise yazın güneş altında fazladan kalarak yani yanarak melanin miktarının artması sonucu esmer bir tene sahip olurlar.

Özetlemek gerekirse eğer insan vücudunda oluşan çillerin ve aynı zamanda insan teninin rengini belirleyen unsur melanindir.Çiller bu melanin sayesinde ortaya çıkar ve araştırmalara göre tek nedeni ve kaynaği bu maddedir.

Çil Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Çil’in tedavisi kozmetik ürünlerle ve lazer yöntemiyle yapılmaktadır.Kozmetik malzemeler ile yapılan çil tedavisinin garantisi yoktur.Daha sonrada yenide vücutta çıkma olasılığı yüksektir.Lazer ile yapılan çil tedavisi ise yüksek oranda başarılıdır.Açık tenli insanlarda görülen çillerin lazer ile tedavisi sonucu büyük oranda iyileşme görüldüğü saptanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here