Çizgi Roman Nedir? Çizgi Romanların Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler

Photo of author

By Bilgio.Net

Çizgi Roman Nedir? Çizgi Romanların Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler

Çocukların ve hiç büyümemiş yetişkinlerin müptelası olduğu çizgi romanlar, yirminci yüzyılda edebiyat ve resmin birleşmesinden daha da ileri gitmiş, kendi kurgusunu ve tarzını oluşturmuş bir anlatım sanatıdır. İlk örneği Richard Fenton Outcalt’in ‘’ The Yellow Kid ‘’ yani ‘’ Sarı Çocuk ‘’ isimli gazete bandıdır. Bu gazete bandında yazılan söz dizaynı da ilk yazı balonlarının atasıdır.

Yirminci yüzyıl başlarında Amerikan gazetelerinde üretilen ve gazete rekabetinin önemli bir parçası haline gelen çizgi-bantlar daha sonra dergi formatında toplanarak yeniden basılmaya ve dağıtılmaya başlandı. bu durum çizgi roman dergiciliğinin başlangıcıydı. Zamanla gazete için üretilen stokların talebi karşılamaması sebebiyle dergiler için özgün üretim ve çizgi roman yayımcısı firmaların oluşumu dürtüklenmiş oldu. 30’lu yıllarda Süperman uça uça geldi ve çizgi romanlara küttedenek kondu. Süperman çizgi romanı inanılmaz rakamlara ulaştı ve bu alanda bir çığır açtı. Alex Reymond, Hal Foster gibi isimler bu sanatın ilk baş yapıtlarını oluşturdular. Aynı dönemde ‘’ The Spirit’’  ( Ruh ) gazete bandıyla ünlenen Will Eisner, bu sanata ait kuramsal çalışmalar yaptı. Bugün sanatçının adını taşıyan bir ödül bulunmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı sonrası popülerliklerini yitiren çizgi kahramanların yerine, suç, gerilim, korku ve bilim kurgu mevzulu yetişkin temalar geçti. Fakat çocuklar için yapıldığı öne sürülen bu akımın ürünleri, çeşitli çevrelerden büyük tepkiler aldı. Seneto soruşturmalarına dek varan bu süreçte, sert yasaklamalar getiren bir oto sansür mekanizması oluşturuldu. Bunların sonucunda, bu akımın başlamasıyla bitmesi  bir oldu.

Çoktan ölmüş olan ve bir daha geri gelmeyeceği düşünülen süper kahramanlı çizgi romanlar, küçük bir çizgi roman firması olan Marvel Comics tarafından 60’lı yılların başında tekrar geri çağrıldı ve bu alandaki çiziktirmeler tüm hızıyla yeniden başladı.

Yorum yapın