Çorap Nedir? Çorabın Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler

Photo of author

By Bilgio.Net

Çorap Nedir? Çorabın Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler

İnsanların belki de en çok kullandığı ve en çabuk eskittiği eşyadır çorap.

Yapılan kazılardan elde edilen bulgularda ilk çorabın milattan önce 500 ile 600 yıllarına ait olduğu bilinmekte, kime ait olduğu ise bilinmemekte ve bulunan bu yüzyıllık çorabın kokusuyla ilgili çıt çıkartılmamaktadır. Daha sonra devam eden kazı çalışmalarında bulunan çorapların biri tekir biri bekir olması yüzünden tam olarak kimler tarafından kullanıldığı saptanamamıştır. Fakat Altay Dağları’nın eteklerinde yapılan çalışmalarda bulunan çorapların keçeden yapıldığı net olarak bilinmektedir.

İlk yazılı kaynaklarda Yunanlı şair Hesiodos, milattan önce sekizinci yüzyılda hayvan kılından yapılmış ayakkabı astarından söz eder.

1920 yılında Mısır’da yapılan kazılarda ise milattan önce üçüncü ve altıncı yüzyıla ait örme çoraplar bulundu ve kaba örgü tekniğiyle örülmüş bu ilk çorapları Mısırlıların giydiği saptandı.

Hun hakanı Atilla da bacaklarına kumaş parçaları sararak çorabımsı bir şeyler giymiştir.

El örgüsü çoraplar günümüzdeki şekillerini on yedinci asırda almış ve yine aynı dönemde hazırlanan bir sistemle mekanik çorap üretimine geçilmiştir.

Amerika’daki Dupont şirketinin dayanıklı, örtücü ve esnek bir elyaf olan ve günümüzde ‘’ naylon ‘’ olarak bilinen ipliği bulmasıyla, 1940 yılında Amerika’da üretilen ilk naylon çoraplar, satışa çıkartıldıklarının ilk dört günü tam kırk milyon adet satarak üreticisine ne kadar köşe varsa döndürmüştür.

Dünyanın başına sürekli çorap ören Amerika, dünya çorap üretiminde de birinci sırada bulunmakta, onu İtalya ve üçüncü sırada Türkiye takip etmektedir.

Yorum yapın