Country mutfak ne demek

Photo of author

By Bilgio.Net

Country günümüz popüler ev dekorasyon tarzlarından birisidir. Country tarzında yöresellik ve rahatlık öne çıkar. Modern yaşamın stres ve tekdüzeliğinden  kaçıp, evinde huzur ve rahatlık aşılayan, klasik çizgiler taşıyan mobilyaları tercih edenlerin uyguladığı bir sitil.

Country dekorasyon tarzında rahatlık öne çıktığı için evinizin de geniş olması gerekiyor. Özellikle de mutfak. Country mutfak denildiğinde oldukça geniş bir mutfak, rüstik bir mutfak masası, perde ve aksesuarlarda önceki zamanların sanat tarzlarını yansıtacak semboller öne çıkıyor.

Dünyada yaygın olarak kullanılan iki tane Country mutfak tarzı var. İngiliz Country ve Fransız Country. Bu iki tarz klasik Türk tarzından oldukça farklı, birbiriyle benzer özellikleri var ama aradaki farkları da bilmek gerek.

“Country mutfak ne demek” başlıklı makalemizin içini doldurmak ve Country tarzında mutfak nasıl olur, bunun içini doldurmak için İngiliz ve Fransız tarzı Country mutfak örneklerini verelim.

Fransız Country tarzı

Üç önemli özelliği vardır:

  • Doğada gördüğümüz renkler kullanılır
  • Kumaşlar bol çiçeklidir
  • Çiftlik hayvanları şeklinde dekor ve aksesuarlar vardır

Fransız Country’de zarafet ve incelik vardır ama aynı zamanda kırsallık da korunur. Mutfakta kırları yansıtan izler bulunur. Özellikle hardal sarısı ve sıcak kırmızı renkler göze çarpar. Toprak tonları öne çıkar. Örneğin yeşil rengi yosun rengi olarak tercih edilir.

Döşeme ve perdeler kaliteli kumaştan seçilir, kumaşlarda çiçekli desenler bulunur. Desenlerde çiçekler organize şekilde yer alsa da bir sanat tablosu gibidir. Ayrıca Fransız kültürüne ait çeşme ve bahçe tarzları da süslemeye yansıtılır.

Bir kıyaslama yapılırsa Fransız tarzı Country sitilinde daha fazla mimari öğeler ve detaylar vardır, İngiliz tarzı Country sitili ise daha düz, basit ve sert çizgiler taşır.

Fransız Country mutfakta çiftlik hayvanları ve kuşlarla ilgili motifler ve aksesuarlar kullanılır. Adeta cıvıl cıvıldır.

İngiliz Country tarzı

Üç önemli özelliği vardır:

  • Mobilyalar rustik veya eskitme tarzdadır
  • Perdeler çiçek desenli Chintz kumaşındandır
  • Dekorda av sahneleri kullanılır

İngiliz Country mutfak tarzında zarafetten çok doğal yaşamın izleri, rahatlık, kırsallık, zevk ve eğlence görülür. Mobilyalarda yaşanmışlığın etkisi olarak pürüzler vardır.

Tablolarda, fayanslarda av sahneleri yer alır. Kumaşlarda çiçek yer alır ama Fransız tarzı kadar yoğun kullanılmaz, sadelik vardır.

İngiliz stilinde, gündelik yaşamın sade tonları ve doğal renkler kullanır. Mutfak malzemeleri de doğal malzemeden seçilir. (Tahta kaşıklar)

İngiliz sitilin de “av” olmazsa olmaz. Mutfakta mutlaka avı çağrıştıran öğeler kullanılıyor. Yeşil renk, avcı yeşili olarak tercih edilir.

Hem İngiliz hem de Fransız mutfak sitilinde zemin koyu ve geniş ahşapla kaplıdır.

Yorum yapın