Royal Canin son kullanma tarihi nerede yazar ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Royal Canin, kaliteli mama markalarından birisidir ve aynı zamanda çok satan mamalardandır. Fiyat olarak piyasadaki diğer rakiplerine göre biraz pahalı olsa da fiyatını hak eden bir kalitesi bulunmaktadır.

Diğer markalar gibi Royal Canin de büyük boylarını daha uygun fiyatlara satmakta, son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerde indirim yapmaktadır.

Mama satın alırken mamanın takribi ne kadar sürede tüketileceğini ve mamanın son kullanma tarihine dikkat etmek gerekmektedir. Kaliteli markaların mamaları bile bayatlayınca, ucuz mamalar kadar faydalı olmamakta hatta zehirlenme riski oluşturmaktadır.

İlgili yazı:15 kg kedi maması ne kadar gider ?

Mamaların son kullanma tarihleri konusunda yaygın bir yanılgı bulunmaktadır. Bir çok hayvan sahibi mama paketi üzerinde yazan son kullanma tarihinin, mama paketi açıldıktan sonra da geçerli olduğunu zanneder.

Mamaların üzerinde yazan son kullanma tarihi, mama paketi açılmadığı sürece geçerlidir. Mama paketi açıldıktan sonra bozulma süreci hızlanır.

Örneğin Royal Canin marka kuru mamalar, paket açıldıktan sonra 1 ay içinde tüketilmelidir. Eğer hava almayacak, ısı ve neme maruz kalmayacak şekilde saklanırsa saklama süresi 2 aya kadar çıkabilmektedir.

Yaş mayalar ise daha çabuk bozulmakta olup, buzdolabında saklanırsa 2 gün içinde tüketilmelidir.

Royal Canin son kullanma tarihi nerede yazar ?

Royal Canin mamaların son kullanma tarihleri paketin alt kısımlarında BEST BEFORE yazısının altında yer almaktadır. Son kullanma tarihinin hemen hizasında mamanın seri numarası ve üretim parti numaraları yer almaktadır.

royal canin
Son kullanma tarihi rakamları küçük yazıldığından bazen bulunması zor olabilmektedir. Genellikle son kullanma tarihinin yanında QR kodu bulunmakta olup QR kodunu bulunca son kullanma tarihini bulmak kolaylaşmaktadır. Aşağıdaki resimde son kullanma tarihi ok ile gösterilmiştir.

Royal Canin son kullanma tarihi nerede yazarEğer Royal Canin paketinde yazan son kullanma tarihi rakamlarını tam olarak okuyamazsanız QR kodunu telefonunuza okutturunuz.

Royal Canin mama nasıl saklanır ?

Kuru mama kendi kabında ve ağzı sıkı kapalı şekilde saklanmalıdır. Güneş ve nem olmayan  bir yerde ve fazla sıcak olmayan bir ortamda saklanması gerekir.

Konserve mamalar kapalı plastik veya seramik kaplarda saklanmalıdır.

Kuru mamalar 1-2 ay, konserve mamalar ise 1-2 gün ağzı açıldıktan sonra tazeliğini korur.

Kuru mama buzdolabında saklanabilir mi ?

Buzdolabının içerisindeki nem kuru mamanın özelliğini kaybetmesine yol açmaktadır. Kuru mamayı buzdolabına koymak yerine kendi kabında veya cam kavanozda ve güneş görmeyen yerde ağzı sıkı kapatılmış şekilde saklayabilirsiniz.

Yaş mamalar buzdolabına konursa 2 güne kadar tazeliğini korur.

Yaş mamanın bozulduğunu nasıl anlarız ?

Konserve mamalar kuru mamalara göre daha çabuk bozulmaktadırlar. Yaş mayanın bozulduğunu normalden farklı gelen kötü kokusundan ve kedinin onu yemesini reddetmesinden anlayabiliriz.

Konserve mama birkaç saattir mama kabındaysa veya ertesi güne kaldıysa bozulduğundan şüphelenmek gerekir. Bozuk mama yiyen kedide birkaç saat içinde kusma, ishal veya halsizlik gibi şikayetler görülebilmektedir.

İLGİLİ YAZILAR:

Royal Canin sahtesi nasıl anlaşılır ?

En iyi kısırlaştırılmış kedi maması hangisi ?

Yorum yapın