Country tarzı ev dekorasyon nedir

Photo of author

By Bilgio.Net

Evi dekore ederken işin başında bir “tarz” belirlemek dekorasyonu başarılı kılacaktır. Günümüzde tutulan dekorasyon tarzlarından birisi de Country tarzıdır. Bugün Country tarzı nedir, çeşitleri nelerdir ve nasıl uygulanır konusunda bilgiler vereceğim.

Country nedir

İngilizcede ülke, memleket, taşra kasabası gibi manaları olan Country’yi  “yöre” veya “bölge” şeklinde de tercüme edebiliriz. Bu dekorasyon tarzında bazı bölgelerin kendine has mimari tarzları ve mobilyalarından esinlenerek ev dekorasyonu yapıldığı için Country denilmiştir.

Country dekorasyon tarzı türleri nelerdir ?

Dünyada en yaygın Country tarzları Fransız Country, Amerikan Country, İngiliz Country, Orman evi konsepti, yazlık konsepti ve sahil evi konseptidir.

Country tarzı ev dekorasyon nedir ?

En basit anlatımda evinizi bir kasaba evi gibi döşüyorsunuz. Kasaba evi nasıldır. Size huzur verir, genellikle eşyalar eskidir, sadedir, mobilyalar parlak renkte değil doğal veya pastel renklerdedir, size  rahatlık hissi verir, mobilyalar kaba görünümlüdür ve en önemlisi bir kasaba evi size samimi duygular hissettirir.

Country tarzı ev dekorasyonu size bir kasaba evine veya sahil kentlerindeki karakteristik evlere veya yemyeşil doğanın kalbinde bulunan bir orman evine girdiğinizde ne tür duygular yaşıyorsanız o duyguları vermeyi amaçlar.

Country tarzı ev dekorasyonunda önceden hangi tür Country istediğinizi belirlemelisiniz. İsterseniz Amerikan veya İngiliz tarzı isterseniz de ülkemizdeki bir yörenin kasaba evlerini çağrıştıran bir tarzı uygulayabilirsiniz.

Mobilyalar seçtiğiniz yöreye has mobilyalar olabilir veya benzerlerini kullanabilirsiniz. Eskitme mobilyalar ve pastel renkler bu tarzın gözdesidir. Modern eşyalar yerine fonksiyonel fakat eski tarzı hatırlatan mobilyalar ve eşyalar tercih edilir. Ahşapların vernikli, boyalı olmasından ziyade doğal görünümlü olması daha makbuldür.

Country tarzı ev dekorasyon nasıl uygulanır ?

Aslında nasıl uygulanmaz demek daha doğru olacaktır. Her türlü eskitme oturma gruplarını, salon takımlarını, antika eşyaları eve doluşturmak değildir. Seçtiğiniz konsept neyse, birbirini boğmadan ama seçtiğiniz eşyalar birbirini destekleyecek ve yöreyi yansıtacak şekilde dekorasyon yapmaktır.

Göz yorucu ve parlak yerine insana huzur veren renkler kullanılmalıdır. Seçilen yöreye has bazı eşyalar dekorasyonda kullanılabilir. Ve en önemlisi, dekorasyon tamamlanınca beklediğimiz “his” içinize doğuyor mu ? Bu sağlanırsa Country tarzı ev dekorasyonu başarıyla gerçekleştirdiniz demektir.

Country tarzı ev dekorasyonu uygulamak uzmanlık ve yüksek maliyet gerektirebilir. Mağazalarda satılan fabrikasyon imalatlı mobilyaları yap boz gibi bir araya getirerek bu tarzı yakalamak zordur.

Mobilyalar için özel imalat gerekebilir. Tarzın uygulanması için bölgeyi tanıyan uzmanlarda yardım almak gerekebilir.

Yorum yapın