Dacia Dokker arıza lambaları anlamları

Photo of author

By Bilgio.Net

Dacia Dokker araçların gösterge panelinde yer alan arıza lambaları anlamları ve kısa açıklamaları bu makalede yer almaktadır.

Araçta bir sorun olduğunda veya olası bir hasar riskini haber vermek için Dacia Dokker araçlar, ikaz ve arıza işaretleri ile donatılmıştır.

Çoğu kez bir uyarının ciddiyetini ikaz lambasının rengi belli eder. Gösterge panelinde yer alan yeşil ve mavi renkte yanan semboller bilgi amaçlı iken sarı renkli işaretler ikaz niteliğindedir. Eğer bir işaret kırmızı renkte yanıyor ise ya bir arızaya işaret eder veya ihmal edildiğinde yaşanabilecek önemli bir tehlike veya riske işaret eder.

Dacia Dokker arıza lambaları anlamları

Dacia Dokker araçlardaki arıza lambalarını önem ve aciliyet derecesine 3 gruba ayırdık. İlk grupta oldukça önemli olabilecek arıza lambaları, ikinci grupta önemli olmakla birlikte daha düşük risk içeren arıza lambaları, üçüncü grupta ise arıza veya uyarı içermekle birlikte ilk iki gruba göre daha düşük risk içeren arıza lambaları yer almaktadır.

Birinci grup Dacia Dokker arıza lambaları anlamları

 • Fren ikaz/arıza lambası
 • Elektronik arıza lambası
 • Motor soğutma sıvısı sıcaklığı yüksek ikaz lambası
 • Motor arıza lambası

Dacia Dokker arıza lambaları anlamları
Fren ikaz/arıza lambası

Bu işaretin iki farklı manası bulunmaktadır.

Birincisi el freni çekili olduğunu haber vermek için bu lamba yanar. Bazen el freni çekili iken aracı hareket ettirmeye çalışırız ve araçtaki anormalliği fark ederiz. Meğer el freni çekili kalmış. Eğer el freni serbest bırakılınca da bu lamba yanıyorsa el freni ile alakalı bir sorun vardır veya ikinci ihtimali değerlendirmek gerekir.

Fren ikaz/arıza lambası yanmasının ikinci sebebi ise fren hidroliği seviyesinin düşmüş olması gibi sebeplerle fren sisteminde sorun yaşanıyor olmasıdır. Dacia Dokker aracınızla ciddi bir trafik kazası yaşamamak için bu sorunu bir an evvel çözmelisiniz.

Elektronik arıza lambası

Elektronik arıza lambası iki farklı renkte yanar. Eğer sarı veya kehirbar/turuncu renkte yanıyorsa aracınızı yavaşça sürerek doğruca servise gidiniz. Eğer elektronik arıza lambası kırmızı renkte ise aracınızı durdurunuz ve servis çağırınız.

Elektronik arıza lambasının ne anlama geldiği Dacia elektronik arıza ışığı başlıklı makalede açıklanmıştır.

Motor soğutma sıvısı sıcaklığı yüksek ikaz lambası

Bu ikaz lambası motor sıcaklığının aşırı yükseldiği manasına gelebilir. Bu duruma araçta meydana gelen bir arıza da yol açmış olabilir (mesela silindir kapağı contasının yanması veya fan arızası vs) veya aracı zorlayarak uzun süre kullandığınız için de bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Bu arıza lambası yanınca aracı durdurup motorun soğumasına izin verin. Motor her seferinde çabucak hararet yapıyorsa servis çağırınız.

Motor arıza lambası

Elektronik kontrol modülün egzoz gazı emisyon değerlerini izlemekte ve eğer normal değer aralığına çıkılmış ise arıza kodu üretmektedir.

Motor arıza lambası stabil bir şekilde yanıyor ise motorun çalışması ile alakalı bir sorun tespit edildi demektir. Bazen sensörlerden biri arıza yaptıysa da bu lamba yanmaktadır. LPG’li araçlarda ayar farklılığından da yanabilmektedir.

Motor arıza lambasının yanmasının basit veya önemli çok sayıda sebebi bulunmakta olup Dacia Dokker motor arıza lambası neden yanar ? başlıklı makalede bu konuda detaylara yer verilmiştir.

Eğer motor arıza lambası stabil bir şekilde yanıyorsa fazla vakit geçirmeden aracınızı servise götürmeniz iyi olur.

Eğer motor arıza lambası yanıp söner tarzda yanıyor ise motor devrini azaltın, bir süre sonra motor arıza lambası kendiliğinden sönebilmektedir.

İkinci grup Dacia Dokker arıza lambaları anlamları

 • Yağ ikaz lambası
 • Ön ısıtma lambası
 • Airbag lambası
 • Akü lambası
 • ABS lambası
 • Yakıt lambası
 • Lastik basıncı ikaz lambası

Dacia Dokker arıza lambaları anlamlarıYağ ikaz lambası

Motor yağı seviyesi alt çizgiden aşağı düştüğünde bu ikaz lambası yanar. Motor yağı, yıpranmalara karşı motoru koruyan bir malzeme olup eksikliği halinde direk olarak bazı motor parçalarına zarar verir.

Bu ikaz lambası yandığı zaman motor yağı seviyesi kontrol edilir ve eksilme var ise eklenir. Eğer araç çok hızlı yağ eksiltiyorsa yağ kaçağı ihtimali değerlendirilir.

Dacia Dokker kaç litre yağ alır ? başlıklı makalede Dacia Dokker araçların yağ değişim periyotları hakkında bilgi verilmektedir.

Ön ısıtma lambası

Dizel araçlarda, yanma yakıtın yüksek sıcaklığa ulaşması ile mümkündür. Bu nedenle dizel araçlarda aracın çalışması için kızdırma bujisi ile yakıtın bir miktar ısıtması ve yanma sıcaklığına getirmesi gerekir.

Dizel araçlarda kontak açıldığında ön ısıtma lambasının yanıyor olması, kızdırma bujilerinin ön ısıtma işlemini devam ettirmekte olduğunu belirtir. Ön ısıtma işlemi tamamlanınca ön ısıtma lambası sönecektir. Eğer ön ısıtma lambası çok uzun süre yanıyorsa veya hiç yanmıyorsa sistemde bir arıza var demektir. Daha ayrıntılı bilgi için bkz. Dacia ısıtma bujisi lambası yanıyor

Airbag lambası

Airbag lambası yanıp sönüyor veya stabil şekilde devamlı yanar durumda ise hava yastığı sisteminin çalışmasını engelleyen bir sorun var demektir. Sensör arızası veya sensör kablosunun gevşemiş olması da mümkündür.

Akü lambası

Akü lambası akünün şarj sisteminde bir sorun olması veya akünün zayıflaması durumunda yanmaktadır.

ABS lambası

ABS sistemi fren sistemi ve bazı sensörlerle entegre biçimde çalışır. Bunlardan birinde bir sorun olursa ABS sistemi de çalışmaz. ABS lambası , sistemin çalışmasına mani bir sorun olduğunda yanmaktadır.

Yakıt lambası

Araçta yakıt çok azaldığı zaman yakıt ikaz lambası yanar. Bkz. Dacia dokker mazot ışığı yandıktan sonra kaç km gider ?

Lastik basıncı ikaz lambası

Lastik basınçları ECU tarafından izlenmektedir. Lastiklerden en az birinin basınç değerleri anormal şekilde düştüyse veya lastik basıncını izleyen sensörlerle alakalı bir sorun olursa lastik basıncı ikaz lambası yanar.

Lastiklerin havası azalmış veya patlak olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Üçüncü grup Dacia Dokker arıza lambaları anlamları

 • Emniyet kemeri ikaz lambası
 • Yolcu airbag lambası
 • ESP lambası
 • Kapı açık ikaz lambası
 • ECO lambası
 • Cruise kontrol lambası
 • Hız sabitleyici lambası
 • Mazot filtresinde su ikaz lambası
 • ASR lambası

Dacia Dokker arıza lambaları anlamlarıEmniyet kemeri ikaz lambası

Motor çalışır durumda iken emniyet kemerinin takılı olmadığını hatırlatmak için yanar.

Yolcu airbag lambası

Ön yolcu koltuğuna çocuk koltuğu asmak için airbagin devre dışı kalması gerekir. Yolcu airbaginin devre dışı olduğunu belirtmek için yanar.

ESP lambası

ESP lambası ESP sisteminin devreye girdiğini hatırlatmak için veya sistem arıza yaptığında yanar.

Kapı açık ikaz lambası

Kapılardan birinin tam kapatılmadığını uyarır.

ECO lambası

ECO modu etkinleştirildiğinde yanar.

Hız sınırlandırıcı lambası

Hız sabitleyici sisteminin aktif olduğunu belirtir.

Mazot filtresinde su ikaz lambası

Mazolt filtresinde biriken suyun boşaltılması gerektiğini haber vermek için yanar. Boşaltma işlemi vakit geçirilmeden yapılmalıdır.

ASR lambası

ASR sisteminin devre dışı bırakıldığını belirtir.

Yorum yapın