Dacia elektronik arıza ışığı

Photo of author

By Bilgio.Net

Dacia araçlarda elektronik arıza ışığı şanzıman arızasından enjeksiyon arızasına kadar çok farklı sebep ile yanabilmektedir.

Elektronik arıza ışığı kırmızı renkte yanıyorsa; aracın durduğu yerden hareket ettirilmemesi, (seyir halinde yanarsa araç durdurulmalıdır) gerekir. Çünkü araçtaki sorun, aracın kullanılmaya devam edilmesi halinde ciddi arızalara neden olabilecektir. Böyle bir durumda servis çağırılması ve ustanın aracın yanına gelip araca bakması gerekir.

Elektronik arıza ışığı sarı renkte yanıyorsa; aracı hala kullanabilmek mümkündür. Fakat geciktirilmeden aracın servise götürülmesi ve sorunun nedeninin bulunması gerekir.

Dacia elektronik arıza ışığı hangi sebeplerle yanar ?

Dacia araçlarda her bir soruna karşılık gelen bir ikaz/arıza lambası bulunmaktadır. Aşağıdaki resimde gösterilen zigzag işareti şeklindeki elektronik arıza ışığı ise tek bir sorun için değil, genel olarak arıza bildirmek için yanmaktadır.

Dacia elektronik arıza ışığı
Başka marka araçlarda bu işlevi göre üçgen içinde ünlem işareti şeklinde sembolle gösterilen “jenerik arıza lambası” görmektedir.

Yani elektronik arıza ışığının anlamı sadece “araçta bir arıza var” demektir. Peki neden bu ışığa ihtiyaç duyulmuş derseniz ;

Dacia araçların gösterge panelinde yer alan sembollerin ikaz veya arıza anlamı taşıdığını sürücünün anlaması için elektronik arıza ışığı konulmuştur.

Çünkü bir ışığın yanması bazen sadece eksik bir sıvının tamamlanması veya bir sistemin devrede olduğu veya devre dışı kaldığını ikaz etme anlamı taşır. Bazen de aynı ışık ikaz değil de arıza nedeniyle yanar.

Eğer gösterge panelinde elektronik arıza ışığı yanıyorsa araçta “arıza” olduğunu anlamaktayız.

Elektronik arıza ışığı genelde şanzıman, immobilizer veya enjektör arızası gibi sebeplerle yansa da farklı bir arıza nedeniyle de yanabilmektedir.

Bazen araçta bir sorun olur ve bu sorun farklı sistemleri aynı anda ilgilendirdiği için aracın beyni araçtaki sorunu ilişkilendirecek parçayı tespit edemez.

Mesela bir parça ile alakalı sorunlu sinyal alıyorsa, acaba parça mı hasarlı, parçayı izleyen sensör mü arızalı, sensörün elektronik devresi mi arızalı, soketi mi gevşek, röle mi arızalı veya bunların hepsi sağlam da kablolardaki aşınma nedeniyle kısa devre mi oluyor, bunları kestiremeyebilir. Bu tür durumlarda da elektronik arıza ışığı yanmaktadır.

Yeni nesil araçlarda giderek elektronik yük artmış ve aracın elektronik sistemleri hem artmış hem de karmaşık hale gelmiştir.

Bu nedenle aracın aldığı darbeler (kasise girme bile), kapsamlı iç dış temizlik yapılırken kaporta içine su kaçması, zamana bağlı olarak kabloların aşınması, soketlerin gevşemesi gibi nedenlerle ortada çok ciddi bir sebep yokken bile elektronik arıza ışığı yanabilmektedir.

Araç beyni tüm elektronik sistemi izlemekte ve sistemde normal olmayan bir veri algıladığında ilgili arıza ışığını yakmakta ayrıca arıza kodu üretmektedir.

Elektronik arıza ışığının yanma sebebini gösterge panelinde yanan başka bir arıza ışığından ve arıza tespit cihazında okunan arıza kodundan anlayabilmekteyiz.

“Dacia elektronik arıza ışığı” üzerine 4 yorum

  1. Merhaba, geçen sene arabayı biraz zorladığımda 3 arıza lambasi (motor arıza lambası, bu lamba ve anahtar) birlikte yanıyordu. Cihaza bağlandığında turbo aşırı besleme hatası çıkıyordu. Sonra uzun yola gittim geldim arıza ışığını söndürttürdüm ve 6 ay boyunca yanmadı. Geçen gün tekrardan bu ışıklar tekrardan yanmaya başladı. Ben ilk önce partikül filtresi diye düşündüm uzun yola çıkınca düzeldiği için. Işıklar yandığında aracda bir değişiklik de olmuyor, çekişi falan herşeyi normal. Arızanın sebebi ne olabilir?

    Yanıtla
    • Arıza kodunun cihazla silinmesi, ışığın söndürülmesi yeterli olmamış sanırım. Yeniden cihaza bağlayıp koda göre işlem yapmak gerekir. Turbo arızası veya elektrik kaçağı, kıs devre gibi bir şey olabilir veya sensör arızası olabilir.

      Yanıtla

Yorum yapın