Daflon mu doxium mu daha iyi

Photo of author

By Bilgio.Net

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid tedavisinde Doxium ile Daflon ön plana çıkan iki ilaçtır. Peki daflon mu doxium mu daha iyi ?

Öncelikle her iki hemoroid ilacını kıyaslayalım:

Üretici firmalar

Abdi İbrahim tarafından üretilen Doxium, 500 ve 1000’er miligramlık 30 ve 60’lı tabletlerle piyasaya sürülmektedir.

Daflon ise Laboratoires Servier tarafından üretilmekte olup 500 miligramlık tabletlerden oluşmaktadır.

Etken maddeleri

Daflon: Diosmin, Hesperidin

Doxium: Kalsiyum dobesilat

Nasıl kullanılacağı

Doxium, genelde bir ya da iki kez yemekle birlikte alınmakta olup dozunu ve devam süresini hekimler belirlemektedir.

Daflon kullanımında da dozu ve süreyi mutlaka hekim belirlemelidir.

Aşırı derecede ağrılı olan hemoroid krizlerinde her iki ilacın da 500 miligramlık olanları bir veya iki kez fazla alınabilir; ancak mide koruyucusu almakta gerekebilir. Aşırı ağrı hissedilmesi durumunda yine hekime danışmakta fayda vardır. Her iki ilaçta bazı hastalıklarda az kullanılmalıdır ve bu yüzden de mutlaka hekime durum aktarılmalı ve onun görüşü dikkate alınmalıdır.

Gebelik kategorisi

Doxium mecbur kalınmadıkça gebelik süresince kullanılmamalıdır ve aynı durum Daflon için de geçerlidir. Gebelik kategorileri sırasıyla C ve B olan bu iki ilacı gebelik döneminde düşünüyorsanız, diğer seçenekler için hekiminize sormalı ve onun onayı olmadan bu iki ilacı kullanmamalısınız.

Farklı yanları

Her iki ilaç da farklı rahatsızlıklar için tercih edilmektedir. Doxium, venöz yetmezliklerde daha başarılı görünürken, Daflon da venöz bacak ödemi ve gece krampları gibi durumlarda kullanılmaktadır. Bu etkilerinin yanında bazı durumlarda hemoroid tedavisinde de değerlendirilmektedir.

Fiyatları

Daflon 500 mg 60 tablet 46,22 TL

Daflon 500 mg 60 tablet 66,45 TL

Zayıflatma etkileri

Daflon zayıflatır mı: Prospektüsünde buna ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır. Bir zayıflama ilacı olmadığı kesindir. Bununla birlikte hemoroid tedavisinde lifli gıdalara ağırlık verme, egzersiz yapma ve ilacın damarlardaki kan akışının düzenlenmesine yardımcı olması sebebiyle bir miktar kilo kaybı gerçekleşebilmektedir.

Doxium zayıflatır mı: Doxium kan dolaşımını düzenler. Eğer bir zayıflama programı uyguluyorsanız zayıflamaya bir miktar katkı sunabilir ama esas olarak bir zayıflama ilacı değildir.

Reçetesiz alınır mı ?

Her iki ilaç da reçete ile satılır fakat ücretinin tamamını verirseniz eczaneden doktor reçetesi olmadan da satın alabilirsiniz.

Yorum yapın