Darıfülfül – Uzun Biber Otu Nedir? İçerdiği Bileşikler ve Faydaları Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Darıfülfül – Uzun Biber Otu Nedir? İçerdiği Bileşikler ve Faydaları Nelerdir?

İngilizce Adı : Long Pepper, İndian Long Pepper, Pippali

Bilimsel Adı : Piper Longum

Darıfülfül – Uzun Biber Hakkında Bilgiler

Tiflis biberi olarak da bilinir. Vatanı Doğu Hint Adaları’dır. Dövülerek toz haline getirildikten sonra bala karıştırılarak yeni ve kaynatılarak suyu içilir.

Yunanlılar ve Romalılar devrinde önemli ve çok bilinen baharattı. Hipokrat uzun biberi baharattan çok, bir ilaç olarak tasvir etmekteydi. Ayurveda metinlerinde çok güçlü bir bitki olarak bahsedilmektedir. Dalak hastalıkları, viral hepatit, mide bağırsak hastalıklarında, kronik bronşitte, gonore, kolera, dilin paralizinde kullanılmıştır.

Darıfülfül – Uzun Biberin İçerdiği Bileşikler Nelerdir?

Piperin, piperlongumin, silvatin, sesamin, diaeudesmin piperlonguminin, pipermonalin ve pipermonalin, piperundekalidin, longumozid A ve B gibi glikozidler, eritro-1-[1-oxo-9 ( 3,4-metilendioksifenil)-8,9-dihidroksi-2E-nonelil]-piperidin, treo-1-[1-oxo-9 (3,4-metilendioksifenil)-8,9-dihidroksi-2E-nonenil]- pipiredin gibi amid alkaloidler, 3beta,4a-dihidroksi-2-piperidinon, 5,6-dihidro-2(1H)-piridinon, 3beta,4a-dihidroksi-1-(3-fenilpropanoyil)-piperidin-2-on ve (2E, 4E, 14Z)-6-hidroksil-N-izobutilekoza-2,4,14-trienamid içerir.

Darıfülfül – Uzun Biberin Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

Mide ve bağırsak gazlarına, karın ağrısına, gastrite, iştah açmaya, hemeroid, nefes darlığına, astım ve öksürüğe, göğsü yumuşatmaya, grip, anjin ve soğuk algınlığına iyi gelir. Gözü kuvvetlendirici, cinsel güç arttırıcı, idrar söktürücü, vücudu ısıtıcı ve terletici olarak kullanılır. Piperlongumin tümör baskılayıcı etkiye sahiptir. Pipernonalin’in prostat kanserinde kanser hücrelerini baskılayıcı olduğu rapor edilmiştir.

Hepatit B virüsü yüzey antijenin (HBsAg) ve hepatit B virüsü e antijenin (HBeAg) salgılanmasını baskıladığı ve sıçanlarda deneysel olarak geliştirilmiş hiperglisemmi/kan şekeri yüksekliği ve onun komplikasyonlarını azaltabilme kapasitesine sahip olduğu bildirilmiştir. Hayvan deneyleri trigliserid ve LDL-kolesterolü düşürüp HDL-kolesterolü arttırdığını göstermiştir.

Yorum yapın