Kedi Otu Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kedi Otu Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Valarian

Bilimsel Adı : Valeriana Officinalis

Kedi Otu Nedir ?

Yazın açan, pembe ve beyaz çiçekleri tatlı kokulu olan Valerian’ın ana vatanı Avrupa ve Asya’nın bazı bölgeleridir. Eczacılıkta ve bitkisel tıpta  ‘’ valerian ‘’ bitkinin köklerinden hazırlanmış diyet takviyesine veya şifalı bitkiye verilen isimdir. Kök ve yer yumruları kapsül, tablet, sıvı ekstre ve çay ürünlerinin üretiminde kullanılmaktadır.

Geçmişte sakinleştirici, epilepsi ve migren tedavisinde kullanıldığı için genelde bilimsel araştırmalar GABA nörotransmitter reseptör sistemi üzerine yapılmaktadır. Etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte Valerian’ın benzodiyazepinlerin bağlandığı GABA reseptörüne bir miktar ilgi gösterdiği saptanmıştır.

Kedi Otunun Kullanım Alanları Nelerdir ?

Genellikle uykusuzluğa karşı kullanılır. Bağırsak kramplarına karşı ve kas gevşetici olarak da kullanılmaktadır.

Kedi Otunun Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Mikrop öldürücü, enfeksiyon giderici etkileri vardır. Endişeyi azaltmak için kullanılan favori Avrupa bitkilerinden biridir. Menopoz semptomlarını gidermede ve sağlıklı kişilerde uyku ve Parkinson hastalığındaki etkileri ile ilgili çalışmalar sürmektedir.

Kedi Otunun Kullanım Şekli Nasıldır ?

Piyasada tentür, ekstre, konsantre, infüzyon, tablet, draje, kapsül halinde bulunmaktadır. Piyasada standardize edilmemiş veya farklı şekillerde mevcut olduğu için dozu belirlemede zorluk söz konusudur. ABD yetkili makamları uykuya yatmadfan 30 dakika – 2 saat kadar önce 400 – 900 mg alınmasını önermektedir. Üç – oniki yaş arasında doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Üç yaş altı çocuklarda kullanılmamaktadır. Kaynaklar çayının 2 gram kök ile hazırlanmasını önermektedir.

Kedi Otunun Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Genelde iyi tolere edilir, yüksek dozlar karın ağrısı, hafif depresyon, baş dönmesi, uyku hali yapabilmektedir. Sakinleştirici etkisi araba kullanımı açısından göz önüne alınmalıdır.

Diğer sinir sistemini baskılayan ilaçlarla etkileşime girebildiğinden doz ayarlaması yapılmalıdır. Aksi takdirde el titremesi, vücut kaslarının gevşemesi, baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olmaktadır. Kedi otu kökü ile birlikte alkol kullanılmamalıdır. Uzun süre kullanımı uykusuzluk, baş ağrısı ve bırakıldığında yoksunluk semptomları görülebilmektedir.

Kedi Otunun İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Aktinidin, şatinin, kiyantin, valeriyanin ve valerin gibi alkaloidler, valepotriyatlar, valerenik asit, seskiterpenler, flavononlar, gama aminobutirik asit, izovalerik asit, lignanlar, GABA, glutamin içerir.

Yorum yapın