Deve Dikeni Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Deve Dikeni Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Milk thistle

Bilimsel Adı : Silybum marianum

Deve Dikeni

Meryemama dikeni ve Gengel olarak da bilinir. Akdeniz bölgesine özgü çiçek veren bir bitkidir.

Deve dikeni ekstreleri en az 2000 yıldır kullanılmaktadır. Bilimsel çalışmalar bazı kanser türlerinde de olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir. Deve dikeni karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılan bitkiler arasında en yoğun bilimsel çalışmaların yapılmış olanıdır. Kronik karaciğer hastalıkları ve sirozda, silimarin dozu günde 2 – 3 kez 200 – 400 mg olarak belirlenmiştir.

Deve Dikeni Nedir

Deve Dikeni Faydaları ve Etkileri

Silimarin antioksidan, anrifibrotik özelliklere sahiptir ve bu şekilde karaciğer hücrelerinde toksik maddelerin birikimini önlemektedir. Silimarin, alkolik karaciğer hastalığı, akut ve kronik viral hepatit ve toksin veya ilaçların sebep olduğu karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Silibinin molekülünün ise viral ( A, B, C ) hepatitte, özellikle C tipi sarılıkta olumlu etkisi açısından hiçbir kanıt bulunamamıştır.

Gebelikte gelişen safra tıkanıklarında ve Avrupa’da mantar zehirlenmelerinde damardan kullanılır. Lipid, peroksidasyonunu önler, total ve HDL-kolesterolü hafifçe düşürür, hücresel yangive kanser oluşumunu baskılar. Bilimsel çalışmalar silimarin ve temel bileşiği silibinin’in deneylerinde bazı ilaçların sebep olduğu böbrek hasarını önlediği gösterilmiştir.

Safra kesesi bozukluklarında, bronşit, peritonitte faydalı etkileri vardır. Kolesterol düzeylerini düşürücü, insülin direncini iyileştirici, meme, rahim ağzı, prostat bezi kanserlerinde hücre büyümesini önleyici, süt veren annelerde sütü arttırıcı gibi etkileri bulunmaktadır.

Deve Dikeni Zararları ve İstenmeyen Etkileri

Deve dikeni kullanımı oldukça güvenilirdir, yan tesirleri nadirdir. Hamilelik, lohusalık dönemleri ve 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez. Alerjik reaksiyonlara ve bazı bağırsak şikayetlerine neden olabilir. Kan şekerini düşürdüğü için diyabet ilacı kullananların dikkat ederek tüketmesi önerilir.

Deve Dikeninde Bulunan Etken Bileşikler

Deve dikeninin tohumlarından elde edilen özütün aktif bileşeniolaak topluca silimarin diye isimlendirilen üç flavolignan izomeri saptanmıştır. Silibin, silidiyanin ve silikristin silimarinin &50 – 70’ni silibin oluşturur. Silimarin tüm bitkide bulunursa da, özellikle meyve ve tohumlardadır.

Yorum yapın