Diş Otu Nedir? Kullanımı, Faydaları, Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Diş Otu Nedir? Kullanımı, Faydaları, Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Diş Otunun İngilizce Adı : Toothpickweed, Bisnaga

Diş Otunun Bilimsel Adı : Ammi Visnagae

Diş Otu Hakkında Bilgi

Mısır anasonu, Hiltan, Kürdan otu, Kılır, Köşni, Daraklıot, Dişhilali, Hırhır olarak da adlandırılır.

Çiçeği, yaprağı ve tohumları kullanılır. Tohumları kaynatılıp suyu içilir, dövülerek bala karıştırılıp yenir. Otu kürdan olarak kullanılır. Yaprakları kaynatılarak suyu içilir. Eski Mısır’da böbrek sancısı için kullanılan bir bitki idi.

Diş Otunun İçerdiği Maddeler Nelerdir?

Furanokromon, visgagin, kellin, izoamil 2- metilbutanoat, monoterpen, aldehidler, monoterpen oksitler ve monoterpen hidrokarbonlar içerir.

Diş otunun Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

Meyveleri bronşiyal, gastrointestinal sistem, safra kanalı, üriner sistem ve karoner sistem kasları üzerine anti-spazmolitik etkisinden dolayı ve diüretik olarak kullanılmaktadır. Böbrek ve idrar yolu iltihabı ile kum ve taşlarına, damarları açmaya, kalp hastalıklarına, ritim bozukluğunu düzenlemeye ve mesane tıkanıklığına iyi gelir. Özellikle de böbrek ve idrar yollarının çok iyi bir ilacıdır. Aybaşı düzensizliği ile rahim akıntısı ve ağrılarına da kullanılır.

Furanokromon visnagin’in böbrek taşını önleme etkisi olduğu düşünülmektedir. İçerdiği ‘’ kellin ‘’ düz kas gevşetici özelliklere sahiptir. Kellin ve vinagin böbreklerde kalsiyum oksalat taşı oluşumunu ve taşların sebep olduğu böbrek hücrelerinde epitel hasar engeller. Kan şekerini düşürücü etkileri vardır.

Etkin maddesi ‘’ kellin ‘’ vitiligo gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde haricen kullanılmaktadır.

Diş Otunun Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir?

İstenmeyen bazı etkileri nedeniyle kullanımı sınırlıdır. Bulantı, kusma, karaciğere toksik etki, tıkanma sarılığı gibi etkilere sahiptir.

Yorum yapın