Dolmalık Fıstık – Çam Fıstığı Nedir? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Dolmalık Fıstık – Çam Fıstığı Nedir? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Dolmalık Fıstığın İngilizce Adı : Pine nuts

Dolmalık Fıstığın Bilimsel Adı : Pignolia, Pinus pinea

Dolmalık Fıstık Hakkında Bilgi

Yirmi değişik çam türünün yenebilir çekirdeğidir. Paleolitik Çağdan beri yenmektedir, günümüzde pesto sosunda ve zeytinyağlı dolmada, helvalarda tüketilmektedir.

Dolmalık Fıstığın Besin Değeri ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir?

100 gram kurutulmuş çam fıstığı, 13,7 gram protein, 13,1 gram karbonhidrat ( 3,4 gram şeker, 1,4 gram nişasta ), 3,7 gram diyet lifi, 64,7 gram yağ ( 4,9 gram doymuş, 18,7 gram tekli doymamış, 34,1 gram çoklu doymamış yağ asidi ) içeriği ile 673 kalori verir. 100 gramında 34 mikrogram folat, 55,8 mg kolin, 0,4 mg B1, 0,2 mg B2 vitaminleri, 4,4 mg niyasin, 0,3 mg pantotenik asit, 9,3 mg C vitamini, 17 mikrogram beta karoten, 16 mg kalsiyum, 251 mg magnezyum, 8,8 mg mangan, 5,5 mg demir, 575 mg fosfor, 597 mg potasyum içerir. 100 gramında 53,9 m filokinon ile önemli Vit K kaynağıdır.

Dolmalık fıstık linolenik asit, oleik asit ve pinolenik asit içerir. Düşük molekül ağırlıklı karbonhidrat içeriği analiz edildiğinde glukoz, früktoz, sukroz, rafinoz, sakaridler ( galaktoz, maltoz, plantoz ), siklitoller ( pnitol, galaktinol, galaktopinol A1, fagopiritol B1, ve diğer glikozil-inozitoller ) bulunmuştur.

Dolmalık Fıstığın Faydaları Ve Etkileri Nelerdir?

İçerdiği pinoleik asit kolesistokinin ve glukogon benzer peptid-1 gibi iştah baskılayan iki hormonun salınmasını tetikleyerek kilo verdiricidir, kan dolaşıma ve kolesterol düzeylerine olumlu etkileri yanı sıra yüksek e vitamini, bakır, demir ve mangan içeriğiyle kalp sağlığına katkıda bulunur, sinir sistemini düzenler. İçerdiği antioksidanlar yaşlanmayı geciktirir. İçerdiği lutein maküler dejenerasyon ve katarakt gibi göz problemlerini önlemede etkindir. Protein ve magnezyum içeriği yorgunluk semptomlarını geçirir, kas kramplarını azaltır.

Yorum yapın