Düşük tansiyon değerleri nelerdir

Photo of author

By Bilgio.Net

Düşük tansiyon değerleri nelerdir, tansiyon kaç olursa düşük tansiyon kabul edilir ? Tansiyon düşerse ne olur, ekstra bir tedavi gerektirir mi ?

Büyük ve küçük tansiyonun normal kabul edilen değerleri vardır. Bu değerler bebek ve çocuklar için biraz daha düşük olmakla beraber yetişkin bir birey için 12/8 dir. İhtiyarlama evresine giren kişide vücutla beraber organların ve damarlarında yaşlanması eski elastikiyetini kaybetmesi olağandır. Bu nedenle yaşlanınca tansiyon 12/8 in biraz üstüne çıksa da bu yüksek tansiyon olarak nitelendirilmez.

Tansiyonun yüksek seyretmesi sağlık için zararlı bir durumdur. Bunun tersine tansiyonun düşmesi de bazı sağlık sorunlarına yol açar.

Tansiyon düştüğünde göz kararması, baş dönmesi ve halsizlik gibi sorunlar olur. Bu sorunlar tansiyonun 9/6 veya 10/6 seviyesine veya daha altına inince görülür.

Dokuların yeterli besin ve oksijeni kandan alabilmesi için kan basıncının belli bir ölçüde olması gerekir. Eğer kan basıncı normalin altına düşerse buna tansiyon düşmesi denir ve beyin başta olmak üzere organlar yeterli beslenemediği için fonksiyon kayıpları yaşanır.

Tansiyonun ani düşmesi bayılma ve şok gibi önemli sorunlara yol açar.

Tansiyonu ne düşürür

Yorgunluk, açlık, susuzluk, idrar söktürücü ilaçların kullanımı, moral bozukluğu, genel olarak yetersiz beslenme tansiyonu düşüren sebeplerdir. Bunların yanı sıra kan kaybı, iğne korkusu, dişçi korkusu, uzun süre ayakta kalma gibi sebepler tansiyon düşüklüğüne neden olur.

Alkol kullanımı da tansiyonu düşürür. Vücut alkol içeren bileşikleri parçalamak için çok fazla miktarda suya ihtiyaç duyar. Yeterli su içilmezse, susuzluğa bağlı tansiyon düşüklüğü yaşanabilir.

Düşük tansiyon değerleri

Büyük tansiyonda 10 ve altı, küçük tansiyonda 7 nin altı düşük tansiyondur. Fakat bu değerler kişinin bünyesine göre değişir. Tansiyonu 10/6 olmasına rağmen hiç şikayet etmeden yaşayanlar vardır. Bu kişilerin tansiyon seviyelerini yükseltmek için çaba göstermeleri gerekmez.

 

Yorum yapın