İdeal tansiyon kaç olmalı, ideal tansiyon kişiye göre değişir mi sorularına bu yazıda cevap verilecektir. Bilindiği üzere tansiyon damarlardaki kan basıncıdır ve bu basıncı atardamarlara pompalayan kalp sağlar. Kalbin kasıldığı andaki basınç miktarı büyük tansiyon, kalp kaslarının gevşediği andaki tansiyon küçük tansiyon olarak adlandırılır.

Büyük ve büyük tansiyona ilave olarak pulmomer tansiyon denilen ve akciğer damarlarının tansiyonu ile toplardamar tansiyonu olarak bilinen venöz tansiyon vardır. Genellikle halk arasında bilinen tansiyon atardamar tansiyonudur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ideal tansiyon kabul ettiği değer 12 ye 8 dir. Eğer büyük tansiyon 12 ile 13,5 arasında, küçük tansiyon da 8-9 arasında ise buna prehipertansiyon denilmektedir. 14 e 9 ve üzeri tansiyon ortalamasına sahip olan hastalar hipertansiyon hastası olarak tanımlanmaktadırlar. Yaş ilerleyince tansiyonun artması doğaldır. 70-80 yaşındaki birinin tansiyonu 14 e 9 çıkıyorsa ideal tansiyon olmasa da hipertansiyon olarak da görülmez.

Hipertansiyon neden zararlı ?

Kan basıncının yüksek seyretmesi uzun vadede organ hasarına yol açabileceği gibi beklenmeyen zamanlarda kalp krizi, felç gibi kötü sürprizlere de zemin hazırlar.

Merdiven veya yokuşu çıktıktan sonra veya ciddi bir tartışmanın ardından tansiyon ölçüldüğünde yüksek çıkabilir. Buna yalancı tansiyon denir. Tansiyon gerçek değeri günde iki üç defa ve fiziksel veya duygusal hareketlilik olmayan sakin zamanlarda yapılan ölçümlerle anlaşılır. Civalı veya elektronik aletlerle ölçülen tansiyon değerleri farklılık gösterebilir. Civalı olanlar daha doğru sonuç verir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here