Yüksek tansiyon nasıl düşürülür, ilaç kullanmadan bitkisel tedavi ile yüksek tansiyon nasıl kontrol altına alınır bu yazımızda bu konular hakkında bilgi verilecektir.

Tansiyon değerleri 14 e 9 ve üst seviyelerde geziyorsa, sabah yatağınızdan kalktığınızda bile tansiyonunuz yüksek ise tansiyonunuzu kontrol altında tutmalı, yükseldiğinde düşürmek için tedbirler almalısınız.

Belli bir seviyeye kadar yükselen tansiyonu vücut tolere eder. Bu nedenle yüksek tansiyona bağlı bir şikayet yaşamıyor olabilirsiniz. Ama bu sistematik olarak ve yavaş yavaş organlarımızın yüksek tansiyona bağlı olarak tükenmeye başlamadığını göstermez.

En çok tansiyonda bir zıplama olursa kaygı yaşanır. Herhangi bir olaya bağlı olarak tansiyon ani olarak yükseldiğinde başa şiddetli bir baş ağrısı veya ne kadar nefes alsanız da havadaki oksijeni içinize çekemiyor gibi hissedersiniz. Damarlarınızdaki kan çıkmaya meyillidir bu yüzden burun kanaması olabilir. Burun kanaması böyle bir durumda netice itibariyle rahatlatıcı etki yapsa da kanamanın fazla olması endişe yaratır.

Kan basıncının yüksekliği gözlerde kararma, bulanık  görme, kulaklarda basınç hissi ve çınlama şikayetlerine neden olur. Kalbinizin sıkıştığını veya düzensiz çarptığını hisseder, kalp krizinden kuşkulanırsınız.

Yüksek tansiyon nasıl düşürülür

İşte böyle durumlarda hele de evde tansiyon ilacınız yok ise tavsiye edeceğim birkaç şey durumun daha kötüye gitmesine engel olur. Evde iseniz, tansiyon ilacınız yok ise ve tansiyonunuz da fırlamış ise ilk yapmanız gereken şey oturabilecek bir koltuk bulup gömleğin de yakasını gevşeterek hiçbir şey düşünmeden öylece oturmak veya hafifçe uzanmaktır. Böylece vücudu dinlendirerek tansiyonun kendi kendine geçmesini beklersiniz. Tansiyonu ne düşürür, tansiyon nasıl düşürülür diye panik yapmak evde koşuşturup sarımsak, limon aramak, ayran çırpmaya girişmek ilk aşamada yapılacak şeyler değildir. İlk aşamada gereken tek şey sakinlik ve istirahattir.

Evde sizden başka birisi var ise ona sarımsaklı ayran yapmasını, bir bardağa limon sıkmasını söyleyebilirsiniz. Camları açarak eve hava girmesini sağlamak gerekir. Vücuttaki harareti ve zıplayan sinirleri soğuk su dindirir. Lavaboya gidip ellerinizi yüzünüzü soğuk su ile yıkayınız ve sarımsaklı ama içinde tuz olmayan ayran yapılana dek koltukta dinleniniz.

Sarımsak, limon, greyfurt ve nar suyu tansiyonu düşürür. Ama bunlardan mucizevi etki beklemeyiniz. Dinlenmek ve sakin olmak daha etkilidir. En önemli olan psikolojik durumun normale dönmesini sağlamaktır.

Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız artık tuz, börek, kavurma, kızarmış ekmek üzerine tereyağı, kızartmalar gibi daha önce keyifle tükettiğiniz şeyleri bırakmanız gerekir. Alkol ve sigara artık hayatınızda olmamalıdır. Et yemekleri yerini zeytinyağlılara, kızartmalar yerini haşlamalara bırakmalıdır. Sebzelerle de barışık olmalısınız. Gece yarısı salam sucuk kaçamakları artık olmamalı, akşam yemekleri erken yenilmeli ve çorba+sulu sebze yemeği+salata şeklinde ve hafif olmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here