Düşük tansiyona ne iyi gelir

Photo of author

By Bilgio.Net

Düşük tansiyona ne iyi gelir sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Düşük tansiyon, tansiyon değerlerinin aniden normal, yani olması gereken değerlerinin altına düşmesi veya bazı sebeplerle normalden düşük seyretmesidir.

Tansiyon değerleri damarlardaki kan basıncıyla ilgilidir. Tansiyon düşerse, gözler kararmaya başlar, yüz soluklaşır baş döner. Daha şiddetli durumlarda bilinç kaybı veya bayılma, şok geçirme gibi sorunlar yaşanır.

Sürekli olarak düşük tansiyon şikayeti olan kişiler magnezyum içeren yeşil sebzeler ve baklagilleri daha sık tüketmelidirler. Kış sebzeleri, ıspanak, lahana, yaz mevsiminde zeytinyağlı fasulye düşük tansiyonu yerine getirir. Magnezyum içeren kaju fıstığı ve badem de bu konuda yararlıdır.

Eğer tansiyon düşmüş ise kanın yoğunluğunu tuz ile artırmak gerekir. Tuzlu ayran bu konuda ideal içeceklerdendir. Fakat tuz bir tedavi aracı değildir. Kronik düşük tansiyon şikayeti olanlar sürekli olarak fazla tuz tüketirlerse kalp ve damar hastalıklarına yakalanabilirler. Bu yüzden tuz tansiyon aniden düşünce onu normal seviyesine getirmek için kullanılır.

Düşük tansiyonun bir nedeni de kansızlıktır. Bu yüzden düşük tansiyona ne iyi gelir diyenler folik asit ve B 12 içeren gıdalar tüketmelidirler. Mesela et, süt yumurta ve bunların türevleri sakatat olarak tabir edilen, karaciğer, yürek ve dalak bu konuda etkilidir. Gıdalardan demir ve vitaminleri vücudumuzun daha kolay alabilmesi için sebzelerle birlikte tüketilmesi önerilir.

Açlık ve susuzluk tansiyon düşüklüğü yapar. Sık sık tansiyonunuz düşüyorsa daha sık su içmeye çalışın. İdrar söktürücü gıdalar, aşırı terleme, bazı ilaçların yan etkileri nedeniyle vücut susuz kalabilir. Buna engel olmak için bol su tüketin, yanınızda sıvı bir şeyler bulunsun.

Tansiyon düşüklüğü duygusal kırılganlık nedeniyle de olur. Kaygılı yapıya sahip kişiler veya sürekli iş değiştirenler tansiyon sorunları yaşayabilirler. Bunun bilincinde olmak gerekir.

İlk başta kulağa garip gelecek ama günlük hayatta seçilen kıyafetler de tansiyonu etkiler. Bazı dar kıyafetler kan dolaşımını engelledikleri için tansiyon düşüklüğe sebep olabilirler. Bu nedenle daha rahat kıyafetler giymek gerekir.

Beklenmeyen bir anda tansiyon düşmüşse bir parça çikolata veya bir fincan kahve kişiyi kendine getirmeye yeter. Fakat kafein tüketimi sınırlı olmalıdır. Her gün birkaç bardak kahve içmek başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hipotansiyon yani tansiyon düşüklüğünün doğal tedavisi için üzüm kullanılır. Kışın günde bir iki avuç kuru üzüm yiyebilirsiniz.

Magnezyum ve C vitamini açısından zengin olan fesleğen pantotenik asit içerir ve hem zihni açar hem de düşük tansiyonu çıkarır.

Yorum yapın