Normal tansiyon değeri kaçtır

Photo of author

By Bilgio.Net

Normal tansiyon değeri kaçtır, yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonu kaça düşerse normal tansiyon kabul edilir ?

Ülkemizde görülen hastalıkların bir çoğu yüksek tansiyona bağlı gelişen hastalıklardır. Oldukça yaygın görülen tansiyon kaynaklı hastalıklar orta yaş ve üzeri insanlarımızın yaşam kalitesini düşürmektedir.

12 ye 8 değeri tansiyonun normal değeridir. Sağlıklı bir kişide tansiyonun bu olması gerekir. Ama normal değerleri bundan daha fazla veya az olup da sağlık problemi olmadan yaşayıp gidenler vardır.

Tansiyonun değerleri baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı gibi şikayetler yaşamaya başlayınca önem kazanır. Yüksek tansiyon ciddiye alınmadığı zaman kalp krizi, beyin kanaması gibi ölümcül krizlere neden olabilir. Bu nedenle tansiyon yüksek seyrediyorsa tansiyon düşürücü tedbirler almak gerekiyor.

Bazıları için normal tansiyon değerleri 13/9, bazıları için de 11/7 olabilir. Her seferinde bu değerler çıkıyorsa endişe etmeye gerek yoktur. Bu kişinin yapısıyla ilgili bir durumdur. Fakat büyük tansiyonun 14-15 lere çıkması yüksek tansiyona işaret eder.

Tansiyonun yüksek çıkması vücudun S.O.S verdiğinin bir işaretidir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olanların, bunun nedenini araştırıp tedavisini yaptırması gerekir.

►İlginizi Çekebilir: Tansiyonu yükselten yiyecekler nelerdir ?

Yorum yapın