Düşük tansiyona ne yapmalı

Photo of author

By Bilgio.Net

Yüksek tansiyonun zararları bilinmektedir. Peki ya düşük tansiyon ? Düşük tansiyonun zamanla zararı olur mu ? Tansiyon sık sık düşüyorsa ne yapmalı ?

Düşük tansiyon damarlardaki kan basıncının normalin altına inmesidir. Diğer yazılarda bu basınç düşüklüğünün neden olduğu etraflıca anlatıldığından yeniden tansiyonun hangi sebeplerden düştüğünü anlatmayacağım.

Düşük tansiyon genelde bir sorun habercisidir. Bu yüzden önemli olan tansiyon aletindeki rakamlar değil vücut sağlığının korunmasıdır. Kan basıncını düşüren her neyse bunun telafisi yapılmalıdır.

Kulağa garip gelse de tansiyonu normal kabul edilen değerlerin altında olup sorunsuz yaşayanlar, hiçbir hastalığı olmayanlar vardır. Bu kişilerin tansiyonlarını normal düzeye çıkarmaları gerekmez. Biraz kafa yapısı biraz da vücut yapısı böyle bir sonuç doğurur. “Benim tansiyonum hep 10 a 6 dır” diyen kişiler vardır. Ölçüldüğünde tansiyonu hakikaten de 10 a 6 dır ve ne bir baş dönmesi ne bir göz kararması şikayeti olmadan yaşar giderler. Gerçek şu ki bazılarının kan basıncı düşük seyreder ve bu o kişinin sağlıksız olduğu manasına gelmez.

Düşük tansiyon ne zaman problem olarak algılanmalı ? Bayılma, düşme gibi şikayetler oluyorsa veya hayatı sürüngen gibi tepkisiz ve soğukkanlı yaşıyorsa bir insan düşük tansiyon işte o zaman önemsenmelidir.

Düşük tansiyon tedavisini başka bir yazıda anlattım, bu konuya da değinmeyeceğim. Burada sadece düşük tansiyona ne yapmalı konusunda basit bilgiler vereceğim.

Düşük tansiyon vücuttaki su oranının düştüğü anlamına gelebilir. Sade su veya meyve suyu birkaç dakika içinde etki edecektir. Uzun süre aç kalınması da tansiyonu düşürdüğünden ağza bir iki lokma koymak beyni yeniden şarj edebilir. Bu konuda en pratik ve etkili şeyler çikolata ve bisküvi. Çikolata bol şeker içerdiğinden ve içinde mutluluk hormonlarını tetikleyen etken maddeler bulunduğundan kısa sürede tansiyonu normale çeviriyor. Bisküvide ise tuzlu veya şekerli olmasında önemli bir fark yok. Bunlar düşük tansiyonun basit ilaçları.

Aslında tansiyon düştüğü zaman ilk yapılması gereken şey sakin olmaktır. Başınızın döndüğünü hissettiğiniz zaman derin nefes alıp her ne yapıyorsanız onu bırakarak en yakın sandalyeye oturmalısınız. Düşük tansiyonla inatlaşmak bayılmaya neden olabileceği gibi aşırı tepki vermek tansiyonun daha hızlı düşmesine neden olur. Bu yüzden tansiyonunuz düşer gibi olursa sakin olun ve oturun.

Günümüzde gençlerde panik atak ve taşikardi gibi sorunlar çoğalmaktadır. Basit düşük tansiyon sorunları bilgisizlik ve panik yüzünden kişinin üzerine kabus gibi çökmektedir. Panik atak vücuda aşırı oksijen girmesiyle meydana gelmektedir. Vücudunda anormallik hisseden kişi panikle hızlı hızlı nefes almakta bu da onu şoka sokmaktadır. Taşikardi ise duygusal sıkıntı ve stres ile patlak veren panik ile büyüyen bir rahatsızlıktır.

Bu nedenle sık sık tansiyon düşmesi yaşayan kişiler sakin olmalı, çantasından çıkardığı çikolata, bisküvi, meyve suyu gibi şeylerle tansiyonlarını dengelemelidirler. Atalarımızdan günümüze gelen doğal düşük tansiyon ilacı “tuzlu ayran” hala düşük tansiyona ne yapmalı sorusunun en doğru cevabı konumundadır. Ayrana sarımsak ilave etmeye gerek yoktur. Bol tuzlu olması yeterlidir, düşük tansiyon hangi sebeple meydana gelirse gelsin bu işe yarar.

Tansiyon düştüğü zaman beynin yeterince beslenmesini sağlamak gerekir. Tuzlu ayran hastayı kendine getirmek için yeterli değilse kan akışının beyne yönelmesi için  sırt üstü uzanarak bacakların yukarı doğru kaldırılması gerekir. Böylece kan beyne daha kolay gidecek ve beyin hücreleri beslenerek bilinç kaybının önüne geçilir.

Düşük tansiyona ne yapmalı

Zaman zaman sağlık sorunu olmasa bile kişinin tansiyonu yorgunluk, açlık, susuzluk, korku, heyecan ve stres gibi nedenlerle düşebilir, ayağa kalkınca baş dönmesi olabilir. Tuzlu ayran ile tekrar eski haline dönen düşük tansiyon için herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

Fakat tansiyon kolay düşebilir hale geldi ise, küçük bir heyecanla veya parmağın kesilmesi sonucu kan görmeyle bayılmaya varan tansiyon düşmesi yaşanıyorsa veya sık sık bayılma var ise bu evde denenebilecek basit yöntemlerle veya bitkisel kürlerle geçiştirilebilecek bir durum değildir. Tansiyon düşmesi nedenleri araştırılarak tıbbi tedaviye başvurmalıdır.

Bu konuda tiroid bezi ve böbrek üstü bezlerinin çalışma bozukluklarına bağlı düşük tansiyon sorunları ile kalp ve damar hastalıklarının yan etkisi şeklinde cereyan eden düşük tansiyon vakalarında bazen ömür boyu süren ciddi tedavi süreci vardır.

Yorum yapın