Düzensiz Konturlu Hipoekoik Lezyon Nedir

Photo of author

By Bilgio.Net

Doku bozukluğu olarak basitçe tercüme edilebilecek olan hipoekoik lezyon vücudun bütün bölgelerinde görülebilmektedir. Bu tanı ileri tetkik yöntemleri olarak belirtilebilecek ultrason, mr gibi yöntemler ile koyulabilmektedir. Düzensiz konturlü hipoekoik lezyon nedir diye sorulduğunda bunun en çok yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık olduğunu bilmelidirler. En çok tiroid, meme, karaciğer, rahim bölgelerinde oluşan doku bozuklukları için kullanılmaktadır. Bu önemli bir tanıdır ve dikkatle incelenmesi gerekir. Her defasında dokunun kötü huylu olduğunu ifade etmez ama hastanın dikkatle takip edilmesi gerekir. Özellikle meme dokusunda görüldüğünde bunun önemli bir hastalığın belirtisi olduğu düşünülür.

Düzensiz Hipoekoik Lezyon

Belirlenen vdoku bozukluğunun düzenli bir yayılım göstermiyor olması halinde düzensiz konturlu hipoekoik lezyon tanısı koyulmaktadır. Bu doku bozukluğu olan bölgede oluşan lezyonlar her zaman kötü huylu olmazlar kimi zaman iyi huylu olarak değerlendirilirler. Elbette dikkatle takip edilmesi ve gerekli bütün test ve araştırmaların yapılması gerekmektedir. En çok tiroid hastaları için bu tanı koyulmaktadır. Tiroid bezinde hipoekoik lezyon görülmesi halinde uzman doktorunuz bu konuda gerekli ileri tetkikleri isteyecek ve yapacağı değerlendirmeler sonucunda da tedavi planı oluşturacaktır. Tiroid bezinde bu tanının koyulması burada nodillerin varlığına işaret olabilmektedir. Bu sık görülen bir durumdur ve tiroidlerde bulunan nodüllerin büyük kısmının iyi huylu olduğu bilinmektedir. Yine de kesin tanının koyulabilmesi için ince uçlu iğne biyopsisi yapılmalıdır.

Hipoekoik Lezyon Nerlerede Görülür?

Hipoekoik lezyon vücudun bütün bölgelerinde görülebilir. Dokuda bozulmalar, lekelenmeler ve şişlikler olarak tarif edilebilir. En çok yetişkin kabul edilen kişilerde görülmektedir ama çocuklarda da görülebilmektedir. Hipoekoik lezyon vücudun hangi bölgesinde görülüyorsa tedavinin buna göre planlanması gerekmektedir. Hastaya bu teşhis koyulduğunda tedaviyi kesinlikle aksatmaması gerekmektedir ve doktorunun tedavi planına tam olarak uymalıdır. Doku dışarıdan bir neden olmaksızın hücre yapısının bozularak aşırı çoğalması ile orada bulunan dokuda normal olmayan bir bölümün oluşması anlamına gelmektedir.  Kadınlarda memede ve rahimde hipoekoik lezyon görüldüğünde bu ciddi bir hastalığın belirtisi olarak değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir.

Yorum yapın