Fibroadenom Ağrı Yapar mı

Photo of author

By Bilgio.Net

Fibroadenom genellikle kadınlarda memelerde görülen şişliklerdir. Solid kistler olan fibroadenomlar genelde genç yaşta 15- 35 yaş arası kadınlarda görülmektedir. Genellikle zararsızdırlar, buna rağmen kimi zaman çok büyüyebilmektedirler. Fibroadenom u olan kadınlarda bunun ilerleyen yaşlarında küçüldüğü ve yok olduğu görülmektedir. Fibroadenom ağrı yapar mı sorusunun cevabı ise hayır olarak verilmektedir. Kitle çok büyüse de ağrı yapmaz. Bunun yanında bazı kadınlarda ağrı yaptığı şikayeti olmaktadır. Kadınlarda regl dönemlerinde memelerde oluşan Hassasiyet ile bir rahatsızlık hissi ve ağrı duyulabilmektedir. Hormonlardan etkilenmekte olan fibroadenom hamilelik dönemlerinde büyüme gösterebilmektedir. Menapoz sonrasında ise fibroadenom küçülür ve yok olur.

Fibroadenom Büyüklüğü Ne Kadar Olur?

Kadınlarda memelerde olşan ve zararsız kütleler olan fibroadenomlar göğüste yapılan incelemede ele gelmektedir ve fibroadenom boyutu da genellikle 1-2 cm civarında olmaktadır. Bazı kadınlarda bunun 15 cm e kadar büyebildiği görülmektedir. İyi huylu olması ile alınmasına gerek yoktur. Memenin içinde ağrısı olmayan ve hareketli bir kitle olduğunu fark eden kadınlarda bir endişe oluşması normaldir. Bu kitleyi fark eden kadınların hemen bir uzman ile görüşmesi gerekmektedir. Uzman hekim mamografi isteyecektir. Mamografide düzgün görünümü ile fibroadenom görüldüğünde ultrason kontrolünün yapılmasını gerektirir. Ultrasonda ise bu kitlenin içi gözlenir ve solid bir yapısı olduğu tespit edilir. Yapılan kontrollerde içinde kanlanma görülmesi firoadenom kitlesinin büyüme eğiliminde olduğuna işaret eder.

Fibroadenom Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Fibroadenom olduğu tespit edilen bir kitle kadının memesinde bulunduğunda bunun tedavi edilmesi için ilaç kullanılmasına gerek yoktur. İyi huylu olduğu için genellikle müdahale edilmez. Takip edilmeye başlanır. Doktorunuz gerekli gördüğü durumda biyopsi ister ve bu kitleden parça alınarak patolojik inceleme yapılır. Kitlede bir düzensizlik yapısında değişiklik görüldüğü durumlarda ameliyat ile alınmasına karar verilebilir. Ağrı yapmadığını daha önce belirtmiştik. Buna rağmen ağrı hissi olduğunda doktor ağrı kesici tedavisi yapabilir. Özellikle hamilelik dönemlerinde büyüyebilir ve bunun için fibroadenom hastası olan kadınların hamile kaldıklarında bunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Kansere dönüşmediği için hastaların endişe etmesine gerek yoktur.

Yorum yapın