Eğrikapı Nerede, Nasıl Gidilir ?  Eğrikapı’nın Tarihi ve Hakkında Diğer Bilgiler

Bizans döneminde adı Kaligaria, yani Ayakkabı Kapısı’ydı. Burada askerlere ayakkabı üretildiği için kapı bu adını almış. Sur içi-sur dışı bağlantısını sağlayan yol, sahabe mezarlarına zarar vermemek için kapıyı geçince keskin bir dönüş yapar. Büyük ihtimalle ‘’ eğri ‘’ sıfatı yoldaki bu eğriliği tanımlıyor. Dikey olarak herhangi bir eğrilik yok zaten. Fatih’in muhasarası sırasında ünlü Urban topu, önce bu kapının önüne mevzilenmiş. Belki de saraya yakın oluşundan dolayı, surlar bu noktada çok iyi tahkim edilmiş.

Haliç’in kara surlarındaki ilk ( ya da Yedikule’den başlarsak son ) sivil kapısı budur. Buradan sonra, Edirnekapı, Topkapı, Mevlevihane Kapısı, Silivri kapı, Belgrad Kapısı ve Yedikule olarak adlandırılan yedi kapı bulunur. Bu son kapıdan sonra İstanbul kara surları Marmara sur sistemiyle birleşir. Eğrikapı’nın eğriliğinin sebebi olan sahabe mezarlarının hikayesine gelince:

19 yüzyıl ortalarında ‘’ keşfedilen ‘’ sahabe mezarları, tarihsel bir gerçeklikten ziyade romantik bir gerekliliğin izleri herhalde. Bunlar birer anıt olarak görülmeli. Arapların 674-678 yıllarında gerçekleştirdikleri muhasara sırasında surları geçemediklerine göre surun içinde sahabe mezarlarının ne işi olabilir ki zaten ? Sahabe, Hz Muhammed’i bizzat gören, onu tanıyan insanlara verilen bir sıfattı. Bölgede bulunan onca İsevi ve Musevi anıtı dengelemek adına Osmanlı halklarının sahabeleri anmak için yarattığı simgesel birer mezar.

Bu kadarcık küçük bir alan içinde farklı dinlerin kutsiyetinden tortular görmek ne güzel. Haliç’in bu bölümünü özel kılan şirin bir ayrıntı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here