Kasturya Sinagogu Nerede, Nasıl Gidilir, Tarihi ve Hakkında Diğer Bilgiler

Tekfur sarayı ile Balat arasında, hoca çakır caddesi ve mumhane caddesi’nin kesiştiği yerde bulunmuş olan bir sinagogdur

Osmanlı payitahtının bu köşesine yerleşen ilk Musevi grup 100 kadar aileden oluşuyordu ve bunlar Makedonya’nın Kastoria kentinden gelmişti. Fetih zamanında yapılan bu ibadethaneye, göçmenler geldikleri kentin ismini vermişler. Bölgedeki sinegogların çoğu, Yahudilerin geldikleri yerlerin adını taşır zaten.

Fetihle beraber kente göçen ilk yüz aile Sefarad ( İspanyol ) Musevisiydi. Bu ilk kafile, İstanbul’da bulunan Romanyot (yerli ) Musevi ailelerle bütünleşti. Nihayet 17. Yüzyıl ortalarında Doğu Avrupa’dan gelen Eşkenaz ( Doğu Avrupa Kökenli ) Yahudiler de bölgeye yerleşince, Balat sırtları, dünyanın üç ayrı coğrafyasında yaşamış, farklı kültürel geleneklerden beslenmiş Musevilerin semti haline geldi.

Kasturya Sinagogu,  bir anlamda Osmanlı’nın Yahudi sığınmacılara yönelik liberal politikalarının bir simgesiydi. 1801’de çok kapsamlı bir restorasyondan geçirilen yapı Türk Yahudilerinin kentten göçmesiyle birlikte 1937 yılında bütünüyle terk edildi. Vakıflara intikal eden yapı kiraya verildi. Kiralayanlar, binanın son bakiyesini de 1992 yılında yıkıp sinagogun arsasını otopark haline getirdi.

Yasal yollara başvuran cemaat üyeleri sonuç alamadı. Günümüzde yapının yalnızca bahçe duvarları ve kapısı görülebilir. AB Uyum Yasaları gereği azınlık vakıfların talep ettiği 36 mülkten biri de burası.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here