Emziren anne dolorex kullanabilir mi ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Bebeklerini emziren annelerin ilaç kullanımında dikkatli olmaları gerekmektedir. Peki emziren anne Dolorex kullanabilir mi ?

Dolorex ne ilacıdır ?

Dolorex etkin maddesi diklofenak potasyum olan ağrı kesici (nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar grubuna girer) ve ateş düşürücü özelliği olan antienflamatuvar bir ilaçtır. Ağrı veya iltihabın nedenlerini ortadan kaldırmamakla beraber semptomları gidermede kullanılır.

Doktorlar tarafından yaygın olarak şu durumlar için reçete edilmektedir:

 • Sırt ağrısı
 • Vücudun bir bölgesinde zedelenmeye bağlı ağrılar
 • Migren ağrısı
 • Adet ağrısı
 • Ameliyat sonrası ağrı ve ödem
 • Boğaz ağrısı
 • Kulak ağrısı
 • Zedelenme ağrısı
 • Vücudun herhangi bir yerinde oluşan şişlikler
 • Tenisçi dirseği ağrısı
 • Eklemlerde burkulma
 • Donuk omuz sendromu ağrısı
 • Yumuşak doku romatizması ağrısı

Dolorex ne işe yarar ?

Ağrı, şişlik ve iltihap gibi sorunlarda şikayetlerin giderilmesini sağlar. Ağrıyı veya iltihabı meydana getiren sorunu ortadan kaldırıcı bir özelliği olmayıp sadece hastanın ağrıyı hissetmemesini veya daha az acı hissetmesini sağlar. Ayrıca ateşi düşürür, ödem-şişlik var ise azaltır. Antienflamatuvar özelliği vardır.

Dolorex kullanım dozu

Adet ağrısı için kullanılacaksa günde 50 mg veya 100 mg’lik tek doz ile başlanır. Ağrının şiddetine ve doktor tavsiyesine göre günlük 150-200 mg doza çıkılabilir. (50 mg tablet kullanılıyorsa en fazla günde 4 tablet alınır)

Migren tedavisinde 50 mg ile başlanır en fazla günde 200 mg doza (4 adet 50mg tablet) kadar çıkılabilir.

Dolorex in normal kullanım dozu günde 2 veya 3 doz 50 mg tablettir.

Dolorex’in kullanılmaması gereken durumlar

Dolorex’in etken maddesi diklofenak potasyum a veya yardımcı maddelerinden birine (tribazik kalsiyum fosfat, mısır nişastası, PVK K30 PH, sodyum nişasta glikolat, aerosil 200, magnezyum stearat, şeker, talk, PE glikol 8000, avicel PH 101, kırmızı demir oksit (E 172), titanyum dioksit (E 171) )alerjisi olanlar bu ilacı kullanmamalıdır.

Aspirin veya ibuprofen gibi bir ağrı kesici kullandıktan sonra burun akıntısı, deri döküntüsü, yüzde şişlik, nefes darlığı gibi alerjik şikayetler yaşayanlar kullanmamalıdır.

Daha önceden koroner arter cerrahisi geçirenler ameliyat sonrası (öncesi ve ameliyat esnası dahil) ağrıları için Dolorex kullanmamalıdır.

Mide veya bağırsaklarında ülser olan kişiler, dışkısında siyah kan görülen kişiler Dolorex kullanmamalıdır.

Şiddetli böbrek, karaciğer rahatsızlıkları olanlar ile kalp yetmezliği olan kişiler Dolorex kullanmamalıdır.

Hamileliğin son üç ayına girildiğinde de bu ilaç kullanılmamalıdır.

Yukarıdaki sorunları hafif şekilde yaşayan kişiler ise ilacı kullanırken dikkatli olmalıdır.

Dolorex aç karnına içilir mi ?

Dolorex yemekten önce yani aç karna içilir. Su ile veya başka bir sıvı ile kırılma ezilme olmaksızın bir bütün halinde yutulur.

Dolorex bir gıda ile birlikte veya tok karnına içilirse emilimi gecikebilir. Aç karna içildiğinde daha hızlı emilir ve daha hızlı etki gösterir.

Dolorex i hamileler kullanabilir mi ?

Hamileliğin son üç ayında kesinlikle Dolorex kullanılmamalıdır. Doğacak çocuğa zarar verme riski bulunmalıdır. Genel olarak zaruret olmadıkça hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Hamilelik riski taşıyanlar da gerekmedikçe kullanmamalıdır.

Dolorex, hamilelikte, ancak zaruret halinde doktor fayda/zarar tespiti yaptıktan sonra hastaya reçete ederse kullanılır.

Dolorex diş ağrısında kullanılır mı ?

Prospektüsünde özellikle belirtilmese de diş ağrısı için Dolorex kullanılabilir.  Diş ağrısını kesmede yetersiz kalma ihtimali de vardır. İlaç 4-6 saat aralıklarla ve en fazla günde 4 adet 50 mg tableti geçmeyecek şekilde alınabilir.

Dolorex baş ağrısı için kullanılır mı ?

Dolorex migren ağrılarında kullanılabilir. Bu prospektüsünde yer almaktadır. Ancak diğer baş ağrısı türlerinde de etkilidir.

Dolorex uyku yapar mı ?

Dolorex uyku yapabilir. Eğer hasta fazla uyuyorsa doktora gidilmelidir.

Dolorex adet sancısına iyi gelir mi ?

Dolorex adet sancısına iyi gelir. Başlangıç olarak günde 50 mg veya 100 mg kullanılır. Normal kullanım dozu 150 mg, maksimum kullanım dozu 200 mg’dir.

Dolorex ağrı kesici adet kanamasını keser mi ?

Dolorex çoğu ağrı kesiciler gibi adet düzenini etkileyebilir. Geciktirebilir veya öne alabilir. Fakat adete herhangi bir etkisi olmaya da bilir. Dolorex in adeti kesip kesmemesi hastaya göre değişmektedir.

Dolorex gribe iyi gelir mi ?

Dolorex gribi tedavi etmez ama gribin neden olduğu ağrıları azaltarak hastalık süresince hastayı rahatlatır.

Emziren anne Dolorex kullanabilir mi ?

Emziren anne Dolorex veya diklofenak potasyum içeren başka bir madde kullanmamalıdır. Emzirme döneminde Dolorex kullanıldığı takdirde ilaçtaki maddeler anne sütü ile bebeğe geçmekte ve bebeği olumsuz etkilemektedir.

Emziren ve Dolorex kullanan annenin sütünde (100 ng/ml) diklofenak bulunur. Bu süt ile beslenen bebeğin midesine 0,03 mg/kg/gün doz ilaç gider.

Dolorex vücuttan kaç saatte atılır ?

Dolorex %60-65 idrar, %35-40 safra yolu ile atılır. 72 saat (3 gün) sonunda alınan ilacın yaklaşık %90 lık kısmı atılmış olur. Bu nedenle Dolorex kullanan anneler emzirmek veya kan vermek için 3 gün beklemelidir.

Böbrek hastalarında Dolorex’in vücuttan atılma süresi belirgin bir şekilde uzamaktadır.

Yorum yapın