Enterogermina ishalde kullanılır mı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Bağırsak şikayetleri kronik hale gelmiş ise bunun muhtemel sebebi bağırsaklardaki bakteri dengesinin bozulmasıdır.

Bağırsaklarımızda iyi ve kötü işlevli bakteriler, eser miktarda mantar ve virüs çeşitleri bulunur.Buna bağırsak florası denilmektedir.

Bağırsak florasında zararlı bakteri, virüs veya mantarlar baskın çıkarsa toksin üretimi ve enfeksiyon oluşması gibi nedenlere bağlı olarak ishal şikayetleri görülür.

Bağırsak florası neden bozulur ? 

Bazı bebeklerde bağırsak florasının dengeye oturması gecikebilir. Bağırsaktaki bakteri dengesinin sağlanması süreci bazı çocuklarda çocuk 5-6 yaşına gelene kadar devam edebilir. Bunun sonucu olarak bazı bebeklerde ve çocuklarda ishal, gaz veya kabızlık şikayetleri sıkça görülebilmektedir.

Yetişkinlerde de uzun süreli antibiyotik tedavisi sonrasında da bağırsak florasının dengesi bozulmakta ve benzer şikayetler görülmektedir.

Hazır gıda tüketiminin artması, bazı kişilerin bağışık sisteminin zayıf olması, sık ilaç kullanımı veya başka sebeplerle kronik ishal veya kabızlık yaşayanların sayısı oldukça fazladır.

Günümüzde sindirim sistemi ile alakalı sorunlar için ilaç tedavisine alternatif olarak doğal tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.
Kronik ishal yaşayanların dikkat etmesi gereken en önemli şey doğal beslenmek ve ishali tetikleyen besinleri ölçüsünden fazla tüketmemeye çalışmaktır.

Bu hususlara riayet edilmesine rağmen sık sık ishal olunuyorsa veya ishali geçirme süresi çok uzunsa probiyotik içerikli gıdaları yeteri kadar tüketmek ve gerekise Enterogermina gibi probiyotik takviyeleri kullanmak gerekir.

Enterogermina nedir ?

Enterogermina Bacillus clausii cinsi bakteri kültürü ve su karışımıdır. İlaç değildir, gıda takviyesi de değildir, bağırsaklarda olması gereken yararlı bir bakteri kültürüdür.

Bakterinin kendini korumaya almış halinde spor hali denir. Bakteri spor halindeyken antibiyotikten veya midenin asitli sıvısından dahi etkilenmemektedir. Enterogermina içeriğindeki Bacillus clausii bakterisi spor üretme yeteneğine sahiptir.

Spor halindeki ağızdan alındıktan sonra antibiyotik veya mide sıvısından zarar görmeden mideden geçer ve bağırsaklara ulaşır. Bağırsaklara yerleştikten sonra kolonize olur.

Bu bakterinin faaliyetleri neticesinde zararlı mikroorganizmaları öldürecek maddeler sentezlenir, ayrıca bağışıklık sistemi güçlenir.
5 ml’lik 1 adet Enterogermina flakon içinde su ve Bacillus clausii sporları 4000000000 cfu bakteri bulunmaktadır.

10 flakonluk kutu 60 TL, 20 flakonluk kutu 80 TL’den satılmaktadır. Enterogermina’nın bir de Enterogermina kids ürünü vardır. Normalinden farkı yarı yarıya daha az bakteri kültürü içermesidir.

Enterogermina’nun tavsiye edilen kullanım dozu günde bir flakondur.

Enterogermina renksiz, kokusuz ve tatsız bir sıvıdır ve ağızdan alınır.

Enterogermina ishalde kullanılır mı ?

Akut ishal vakalarında ilaç kullanılmaksızın sadece beslenme düzeninde yapılan birtakım değişiklikler ve bol su alımıyla 3-7 gün içerisinde tedavi sağlanmaktadır.

Dolayısıyla hiç ilaç veya Enterogermina kullanmadan da ishal geçirilebilir. İshalken Enterogermina kullanmak ishali çabuk geçirmeyi sağlamaz. Enterogermina ishal olmamak için tedbir amaçlı kullanılabilecek bir ürün de değildir.

Enterogermina’nın işlevi bağırsaktaki yararlı bakteri eksikliğini gidermektir. Kronik olarak şişkinlik, kabızlık veya ishal olmanın başlıca sebeplerinden birisi bağırsak florasının bozulmasıdır. Sık veya uzun süreli ishal olan kişilerde Enterogermina kullanımı sonucunda olumlu etkiler görülmesi muhtemeldir.

Enterogermina bebeklerde kullanılır mı ?

2 yaş altı bebeklerde Enterogermina kullanılmamaktadır.

Enterogermina kaç gün kullanılır ?

Enterogermina her ne kadar bir ilaç olmasa da kullanmaya başlamadan önce doktora danışmak gerekir. Kullanım dozunu ve süresini bir doktorun belirlemesi uygun olacaktır.

Yorum yapın