Madecassol cilt beyazlatma

Photo of author

By Bilgio.Net

Madecassol çeşitli deri sorunlarının giderilmesi için üretilmekle beraber cilt beyazlatma amacıyla da kullanılan bir merhemdir.

Daha genç ve parlak cilde sahip olmak aynı zamanda daha güzel görünmeyi de sağladığı için kozmetik sektörünün odak noktalarından birisi cilt tonunu bir ton açmayı hedefleyen ürünlerdir.

Madecassol kremin prospektüsünde cilt beyazlatıcı bir vaat bulunmamakla beraber cilt tonunda biraz açılma ve deri dokusunda gençleşme etkisi yaptığı fark edilince cilt beyazlatma amacıyla da kullanılır hale gelmiştir.

Madecassol ne kremi ?

Madecassol yaralanan, zedelenen, aşınan, çatlayan, kesilen veya yırtılan derinin en kısa yoldan eski haline gelebilmesi için bağ dokusu oluşumunu hızlandıran bir merhemdir. (Krem olarak değil merhem/pomad olarak satılmaktadır)

Yara iyileştirici ve güçlü cilt onarıcı özelliği nedeniyle yanık tedavisinden radyo terapisine, sivilce izi kapatmadan dövme yapılan cildin iyileştirilmesine kadar geniş bir yelpazede kullanılır olmuştur.

Peki Madecassol’ü bu kadar faydalı kılan özelliği nedir ?

Madecassol’ün etken maddesi Centella asiatica ekstresi olup bu madde Hindistan, Sri Lanka gibi ülkelerde yetişen gotu kola bitkisinden elde edilir.

Gotu kola geleneksel Hint ve Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılmakta olan bitkilerdendir.

Madecassolün cilt beyazlatma etkisi ne zaman keşfedildi ?

Madecassol’ü kısaca yara kremi olarak nitelendirmek mümkündür. Yara ve yanıkların tedavisi için hastalara reçete edildiğinde cildin de bir tona yakın beyazladığı keşfedilmiştir. Esasen bu beyazlık eski ve ölü hücrelerin yerine gelen yeni hücrelerden gelmektedir. Çünkü yeni hücrelerin renk tonu eski hücrelerinkine göre daha açık olmaktadır.

Dolayısıyla Madecassol kullanıldıktan sonra ciltteki beyazlamanın sebebi sadece yeni deri dokusunun gelmesi, derinin gençleştirilmesidir. Bu durum kalıcı olmayıp bir süre sonra cilt tonu eski haline gelecektir.

Madecassol cilt beyazlatma amacıyla kullanılmalı mı kullanılmamalı mı ?

Bir ilacı kullandığınız zaman onun yan etkilerini de kabullenmiş olursunuz. Mesela Madecassol kullandıktan sonra bazı kişilerde alerjik kontakt dermatit gelişmekte “madecassol sürdüm yüzüm kızardı” şeklinde şikayetler olabilmektedir.

Madecassol cilt beyazlatmada nasıl kullanılır ?

Madecassol cilt beyazlatmada tek başına veya başka bir krem ile karıştırılarak kullanılmaktadır.

Tek başına kullanılacaksa;

Kapağındaki sivri kısım ile tüp delinerek açılır. Günde bir veya iki kere lokal olarak cilde sürülür ve yedirilir. Hamile veya emziren bayanların Madecassol kullanmasında bir sakınca yoktur.

Madecassol başka bir krem ile karıştırmak;

Madecassol’ü başka bir krem ile karıştırılınca biraz seyrelme olmakta, Madecassol’ün hızlı hücre yenileme özelliğine klasik cilt bakım kremlerinin özellikleri eklenince bu karışım kuvvetli bir cilt bakım kremi haline gelmektedir.

Popüler Madecassol karışımları

  • Bepanthen plus Bepanthol ve madecassol karışımı
  • Madecassol Bepanthen Hametan karışımı
  • Bepanthol Madecassol Dodex Redox karışımı
  • Madecassol ve Sudocrem karışımı
  • Madecassol Bepanthen e vitamini karışımı
  • Madecassol Bepanthol karışımı
  • Madecassol Bepanthol karışımı

Yorum yapın