Eşi emekli olan 65 yaş aylığı alabilir mi

Photo of author

By Bilgio.Net

Devlet 65 yaşında bir maaş ve sigorta kapsamı olmayan ve aylık gelirleri düşük olan vatandaşların ödemesini yapmaktadır. Birçok insan bilmediği için bu tesisten faydalanmamaktadır. Daha sonra gelir durumu 65 yaşından daha fazla yararlanacak şekilde kanun uzatıldı ve genişletildi. Evde yaşayan herkes artık ek olarak bu ödemeyi de alabilecek. 65 yıllık emekli maaşı almak için 3 temel şart vardır.

İlk koşul, 65 yaşında olmanız. İkinci koşul, sosyal güvencenin olmamasıdır. Diğer bir deyişle, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli, dul ya da yetim aylığı, bir işçi 65 yıllık emekli maaşı alamaz. Ayrıca, çocuk desteği alanların 65 yaşından da yararlanamamaktadır. Üçüncü koşul ise 65 yaşında bir çocuk sahibi olmanızdır.

Daha önce evdeki herkes gelire bakıyordu. Artık bu sistem tamimiyle değişti. 65 yaşındaki emekli maaşı sadece eşin ve eşinin geliri için dikkate alınır. 2018 başından bu yana vatandaşlarımızın aylık geliri 392 TL’nin altında ulaşılabilir. Emekli maaşları mart, haziran, eylül ve aralık aylarında ödenmektedir. Aylık miktar 217,48TL, 3 aylık tutar 652,44 Türk lirasıdır. Ayrıca 65 yaşında emekli maaşı almaya hak kazanan kişiler dundan faydalanabileceklerdir. 65 yaşına gelindiğinde, adresin eklendiği il valiliklerinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurulması gerekmektedir.

Eşi emekli olan 65 yaş aylığı artık bu düzenlenen kuralla alınabilecek ve imkânlardan yararlanabileceksiniz. Sizde Eşi emekli olan 65 yaş aylığı bir vatandaş iseniz il valiliklerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurabilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu bu konuda hassas ve ilgili davranmaktadır. İstenilen evrakları ve şartları sağladığınızda işlemleriniz onaylanacak ve maaş alabileceksiniz.

Yorum yapın