Evde ek iş yapmak istiyorum ama nasıl

Photo of author

By Bilgio.Net

Harcamaların aile bütçesini sıkıştırdığı günümüzde evde ek iş yapmak isteyen sayısı giderek artıyor. Bu yazımda evde ek iş yapmanın püf noktalarını vereceğim.

Bazıları normal işe ilave olarak akşamları ikinci bir iş yapmak ister bazılarının ise hiç işi yoktur ek iş ilanlarına zaruret nedeniyle bakar. Herkesin içinde bulunduğu durum ve becerileri farklıdır. Bu yüzden kim ne yapabilir, hangi yoldan giderse daha başarılı olur bunların püf noktalarını anlatacağım.

Evde ek iş veren firmaların sınırlı sayıda olması, iş arayanların ise hayli fazla olması nedeniyle ek iş sektörü bazen umut tacirliğine de dönüşmüş durumdadır.

Mesela temizlik, sağlık ürünlerini pazarlama işleri aslında bir ek iş değil firmanın ürün satma stratejisi. Ürünlerini size satıyor, siz de eşinize dostunuza bu ürünleri satıp güya para kazanıyorsunuz. Biraz saadet zinciri gibi ama genellikle sadece firma kazanıyor, sizler ise arkadaş ve akrabalarınızdaki kredinizi bitirince kalakalıyorsunuz. Daha da önemlisi satamadığınız ürünleri kendiniz satın almış oluyorsunuz. Bunun için uyanık firmaların bu türlü ek iş ilanlarını listeden çıkarıyoruz.

Bir de piyasadaki yoğun iş arayışını fırsat bilip beleşe iş yaptıranlar veya başta yüklü bir depozito alıp daha sonra bir daha haber alamadığınız naylon firmalar var. Bu yüzden çalışacağınız firmanın iletişim bilgileri, adresini (daha sonra kapısına gidip paranızı isteyebilmeniz için) bilmeniz de fayda var. Ayrıca üç kuruş para kazanacağınız işten başta beş kuruş depozito isteyenden de uzak durmalısınız.

Evde ek iş seçenekleri neler ?

Bu konuda iki ana seçenek var. Eğer üniversiteyi bitirmiş ve çocuk vs. nedenlerle çalışamıyor durumdaysanız bilgisayar üzerinden yapılabilecek işler var.

Diğer seçenek ise el işlerine dayalı işler.

Evde bilgisayar üzerinden ne işler yapılabilir ?

Makale yazmak

Piyasada bol miktarda web sitesi var. Bu web siteleri varlıklarını devam ettirebilmek için ucuza içerik üretecek makale yazarlarına ihtiyaç duyarlar. Makale yazarak para kazandıran veya para kazandırmayı vadeden internet siteleri var. Hiç bunlarla vakit kaybetmeyiniz.

R10.net ve Wmaraci.com webmaster forumlarıdır. Buralara üye olup makale satış bölümünden yazdığınız içerikleri satmanız daha mantıklıdır. Makale satış sitelerine göre daha fazla para kazanırsınız.

Bu forumlar size bilgisayarda ek iş yapma konusunda ufkunuzu açacaktır. Mesela sosyal medya hesaplarını yöneterek para kazanabilirsiniz. Logo yaparak veya değişik tasarımlar yaparak para kazanabilirsiniz. Ama iki önemli kritere dikkat ediniz. Birincisi dürüst olmalısınız yoksa bir süre sonra iş alamamaya başlarsınız veya daha kötüsü forumdan banlanırsınız ve sizi başka bir e posta ile dahi yeniden foruma üye yapmazlar.

İkincisi ise yaptığınız işin uzmanı olun kaliteden ödün vermeyin. Yaptığınız işte sebat ederseniz günde 2-3 saat ayırarak ayda asgari ücretten daha fazla para kazanırsınız.

Diğer internet işleri

İlanla bilgisayar üzerinden iş yaptıracak eleman arayan kişiler genelde spam yaptırma işleri vermektedir. Örneğin sosyal medya sayfalarına girip “kredi isteyene ucuz kredi” yorumları, forumlara facebook sayfalarına dadanıp ürün tanıtım yorumları attırmak veya buna benzer garip ve ilginç işler vardır. Açıkçası bu tür işler madden ve manen pek tatmin edici değildir.

Eğer yabancı diliniz var ise evde çeviri de yapabilirsiniz.

Evde yapılabilecek el işleri neler ?

Genellikle paketleme işi çıkmaktadır. Bu tür işlere ilanlara tıklayarak ulaşırsınız. Firmalar ilanlarda genellikle kendilerini gizledikleri için bu tür ek işlere ulaşmak için firma aramaya gerek yoktur reklamlar üzerinden veya ilan sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Peki nedir bu el işleri ?

 • Fermuar paketleme
 • Eldiven paketleme
 • Pamuk paketleme
 • Organik tarhana yapımı
 • Lastik conta paketleme
 • Gırgır montajı
 • Çıt çıt paketleme
 • Ev salçası yapma
 • Ev turşusu yapma
 • Ev yufkası yapma
 • Ahşap tepsi süsleme
 • Ayna süsleme
 • Bebek şekeri yapma
 • Çengelli iğne paketleme
 • Kavanoz süsleme
 • Kurutulmuş meyve paketleme

 

Evde ek iş tüyoları

Evde paketleme veya değişik el işi yapma işleri genellikle zahmeti bol, sürekliliği olmayan ve parası az işlerdir. Ama en önemlisi alacağınız parayı garantiye almak ve para kaptırmamak için dikkatli olmalısınız. Eğer ek gelire ihtiyacınız var ise ve sadece bedensel olarak çalışabilir durumda iseniz evde kalmak yerine evin dışına çıkmak daha mantıklıdır. Çünkü alacağınız para emeğinize değmeyecektir.

İnternette bakıcı, yardımcı ve aşçı ilanları çok daha fazladır. Bu işlerin parası daha fazladır üstelik sigortalı da çalışırsınız.

Eğer beyin ve kalem gücüyle evde ek iş yapmak istiyorsanız emeğinizin üzerinden aracılara ekmek yedirmenize gerek yoktur ilgili forumlara üye olarak kendi müşterinizi kendiniz bulabilirsiniz. Spam işlere girmenizi ise tavsiye etmem.

“Evde ek iş yapmak istiyorum ama nasıl” üzerine bir yorum

Yorum yapın