Bazı medikal ürünleri evde kendiniz de yapabilirsiniz. Arama motorunda “evde oturma simidi nasıl yapılır” şeklinde arama yaptırdığınızda karşınıza sizi tatmin eden bir web sitesi bulamayacaksınız. Kendi oturma simidini kendiniz yapmak için biraz hayal gücüne biraz da terzilik bilgisine ihtiyacınız var.

Ancak işe başlamadan önce attınız taşın ürküttüğünüz kurbağaya değdiğinden emin olunuz. Piyasada 150 TL’ye de 50 TL’ye oturma simitleri satılmaktadır. Eğer malzeme fiyatı 40-50 TL’nin üzerinde olacaksa boşuna uğraşmış olacaksınız.

Kendi oturma simidini kendinizin yapmanızın önemli bir avantajı vardır. Bu da minderi veya simidi kendi ölçülerinize göre yapabiliyor olmanızdır. Piyasadaki oturma simitleri standart ebattadırlar ve her kişiye aynı konforu yaşatamazlar.

Örneğin kilolu biriyseniz piyasadan aldığınız oturma simidi hem küçük hem de oturma baskınızı absorbe edemeyecek kadar ince olduğunu göreceksiniz. Evde oturma simidi yapmayı teşvik eden diğer bir unsur ise bunun yapımının gayet kolay ve fazla vakit olmayan bir uğraş olmasıdır.

Oturma simidi yapmaya karar verdiyseniz ilk işiniz malzeme seçiminden önce nasıl bir tasarım olacağına karar vermelisiniz. Eğer makat bölgenizde sorun var ise (Buradan ameliyat olduysanız veya basurunuz varsa) dikeceğiniz minder ortası delik olmalıdır. Aşağıdakine benzer bir tasarım düşünebilirsiniz.

Eğer kuyruk sokumu ağrısı için bir oturma minderi yapmayı düşünüyorsanız minderin arka kısmında boşluk olmalıdır. Simit şeklindeki minder işinizi görmeyecektir. Örnek almak için aşağıdaki kuyruk sokumu minderini inceleyebilirsiniz.

Oturma minderinizin illa yuvarlak veya bir tarafında kıvrımlar olması şart değildir. Dörtgen kesim yaparsanız da minder aynı işlevi görecektir ve bu şekilde daha çabuk işi bitirirsiniz.

Evde oturma minderi yapmak için gereken malzemeler, yatak süngeri, kılıf için kumaş (mümkünse kaydırmaz olanından) ve kılıfı kapatmak için fermuardır.(İsterseniz düğmeli de yapabilirsiniz veya kısa süreli kullanacaksanız bunlara gerek duymayıp doğrudan dikebilirsiniz.)

Sünger ve kumaşı koltuk tamircilerinden bulabilirsiniz. Onlarda bu tür artık malzeme bulunur. Malzemeleri temin ettikten sonra sıra ölçü almaya geliyor. Gazete kağıdını serin ve üzerine oturun. Kalem ile oturma bölgesini işaretleyin. Dörtgen bir tasarım yapmak kalıp çıkarmayı kolaylaştıracaktır.

Süngerin kalınlığını ve dikiş paylarını da hesap ederek kumaştan keseceğiniz kısmı belirleyiniz. Oturma minderi simit şeklinde olacaksa kumaşın ortasına kesik atmak gerekecektir. Ama bunu yaparken daha sonra dikeceğinizi hesap edin ve delik kısmı fazla büyük tutmayınız.

Eğer kuyruk sokumu minderi dikiyorsanız kumaşınızın her iki kenarında dikdörtgen açıklık bırakın. Süngeri kumaş ile hizalayıp kesin ve kumaşla süngere kılıf olacak şekilde dikiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here