Mobilya Bakımı ve Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Photo of author

By Bilgio.Net

Mobilya Bakımı ve Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Evlenirken mobilyalarınızı seçmek için kaç gün dolaştığınızı hatırlıyor musunuz ? En güzeli, en kullanışlısı, en şık görüneni derken, belki de evinize ihtiyacınızdan fazla mobilya doldurdunuz. Sonra da onlara hizmet etmeye, temizlikleri ve güzel görünümleri için zaman harcamaya başladınız. Aslında en güzeli az mobilya kullanarak çok yer kazanmaktır. Fakat yine de hayatınızın önemli bir parçası olan mobilyalarımızı korumamız, onlara iyi bakmamız, eskiyip yıprananları topluma kazandırmamız gerekir !

Cilalı Mobilya Bakımı Ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

Hem güzel görünümden hem de kolay temizlenebilir olduğundan, pek çok ev hanımı cilalı mobilyaları tercih eder. Sizin mobilyalarınız da bu türdense, dikkatli kullanmalı ve bakımını özenle yapmalısınız.

Su ve nem, cilalı mobilyaları yıpratır; hoş görünümleri kaybolur, lekelenir ve renkleri bulanır. Bu tür mobilyaların üzerine sıcak bir şey koymamaya da dikkat etmelisiniz. Parfüm be ojeyi mobilyanızdan uzak tutmalı, mobilyanızı kesinlikle aşındırıcı, sert süngerle silmemelisiniz.

‘’ Peki, cilalı mobilyalarımı nasıl temizlemeliyim ? ‘’ diyorsunuz değil mi ? Mucizevi içeceğimiz çay bu konuda da size yardımcı olacak.

 • Mobilyanızı, çaya batırılmış az nemli bezle temizleyip kadife bir bezle parlatabilirsiniz.
 • Mobilyanızdaki yağlı lekeler ve parmak izleri, ikiye bölünmüş patates veya bebek pudrası ile kolayca silinebilir.
 • Kireç lekelerini, sirkeli su karışımının içine birkaç damla yağ damlatarak silin, böylece iz kalmaz.
 • Mobilyanızda sıcaktan dolayı beyaz lekeler varsa, lekenin üzerine parafin sürün. Sürdüğünüz yere kağıt koyup ılık ütü ile üzerinden geçin. Sonra da yumuşak bir bezle parlatın.
 • Bir yöntem daha var: Pamuğu önce tuza, sonra sıvıyağa batırıp leke kaybolana kadar üzerinde gezdirin. Eski lekelerin üzerine tuz ve biraz sıvıyağ koyup 2-3 saat beklettikten sonra silebilirsiniz. Ardından kuru bezle parlatabilirsiniz.
 • Sıcak kap kacağın mobilya üzerinde bıraktığı kotu renk leker, bir parça limon yardımıyla temizlenebilir.
 • Koyu renk mobilyadaki çizikleri, üzerine tentürdiyot sürerek kapatabilirsiniz.
 • Evcil hayvanın çizdiği ahşap mobilya, rengiyle uyumlu olan ayakkabı boyası ile güzel bir şekilde kapanabilir.

Rattan Mobilya Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır ?

Rattan mobilyalarınızı, fırça veya yaz süpürgesi ile sık sık temizleyin. Ara sıra deterjanlı su ve sünger ile iyice silin. Aslında rattan nemi ve güneşi pek sevmez fakat kuru hava da bu tür mobilyalar için zararlıdır. Direkt güneş ışığı altında çatlayabilirler. Buna karşın, içeride çok kuru bir hava varsa, zaman zaman nemli bez ile mobilyanızı silmelisiniz.

Kumaş Döşemeli Mobilya Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kumaşla döşenmiş koltukları, mobilyaları hepimiz severiz. Fakat temizlemek söz konusu olduğunda bu iş pek çok kişiye cam silmeden bile zor gelir. Aslında bu tür mobilyaların bakımı sıklıkla yapıldığında onları kullanmak kolaylaşır. İşte kumaş döşemeli mobilyalarınızı temizlemenin yolları :

 • Döşemeli mobilyanızı temizlemenin en iyi yolu, sık sık elektrik süpürgesi ile süpürmektir. Dekoratif yastıklar ve puflar, zaman zaman silkelenir.
 • Bir fırçayı bezle sarın. Mobilyanızı deterjan köpüğü ile silin ve ardından kuru bezle kurutun. Bunun arab sabununu köpürterek kullanabilirsiniz.
 • Taze lekeler kolay temizlenir. Bunun için sabunlu su yapıp eski bir diş fırçası veya süngerle silin. Islak bir bezle sabunu alın. Ardından, saç kurutma makinesi veya ılık ütü yardımıyla kurutun.
 • İlginç bir bilgi daha. Koltuk lekeleri tıraş köpüğü ile de temizlenebilir.
 • Taze yağ lekesiyle başa çıkmanın en iyi yolu, üzerine birkaç peçete koyup ılık ütüyü üzerinde gezdirmektir. Böylece fazla yağ alınmış olur. Bir başka yol da, leke üzerine sıcak tuz serpip ( mısır unu veya kepek de olabilir ) iyice çekmesi için 5-6 dakika beklettikten sonra ( leke ne kadar büyükse o kadar fazla bekletilir ) süpürmektir.
 • Meyve suyu lekeleri sirke suyu ile çıkar.
 • Eski çay lekelerini limon tuzu karışımı ( 2-3 gr limon tuzu ve 200 ml su ) ile ıslatıp ılık su ile güzelce durulayın.
 • Kahve ve çikolata lekelerini sabunlu su ile ( arap sabunu da olabilir ) silip ılık su ile kurutun.
 • Döşemeli mobilyanızdaki evcil hayvan tüylerinden ıslak fırça yardımıyla kurtulabilirsiniz. Bu iş için bant da kullanabilirsiniz. Yapışkan tarafı döşemeye yapıştırıp çektiğinizde bütün tüyleri toplanır. Böylece bütün yüzeyi temizleyebilirsiniz.
 • Eğer döşemeli mobilyalardan veya halılardan değişik bir koku geliyorsa üzerine nişasta,tuz veya karbonat serpip 1-1,5 saat beklettikten sonra süpürün.
 • Deri ve suni deri mobilyalar sadece temiz, ılık su ile silinir. Deterjan kullanmanız tavsiye edilmez.

Yorum yapın